Teknoloji Haberleri

Fortnite Hesabı Çalmak, Hacker’ları Varlıklı Ediyor

Yeni bir araştırma raporuna göre, popüler battle royale oyunu Fortnite’ın çalınan giriş bilgilerini satmak, bu hususta en başarılı hacker’lara …

Fortnite Hesabı Çalmak, Hacker’ları Varlıklı Ediyor

Yeni bir araştırma raporuna göre, popüler battle royale oyunu Fortnite‘ın çalınan giriş bilgilerini satmak, bu hususta en başarılı hacker’lara yılda 1 milyon dolardan fazla gelir sağlıyor. Night Lion Security tarafından yayımlanan rapor, son yıllarda milyar dolarlık bir endüstri haline gelen çalıntı video oyun hesapları için yer alan verimli kara borsayı inceliyor. Fortnite da bu yeraltı ekonomisinin merkezinde bulunuyor ve milyonlarca dolarlık yasa dışı satışa imza atılıyor.

Çalıntı Fortnite hesapları için istek, genel olarak karakter görsellerinin (‘skin’ler) popülerliğinden kaynaklanıyor. Bu görseller, karakterlerin oyun içerisinde nasıl göründüklerini değiştirirken oyun üstünde başka hiçbir etkiye sahip değiller. Bir hesap üstünde ne kadar fazla nadir skin bulunuyorsa, hesap kara borsada o kadar değerli oluyor.

Fortnite hesap satıcılarının ayda ortalama 40.000 dolar (yahut yılda 480.000 dolar) elde ettikleri bilgisi yer alıyor ve en yüksek gelire sahip olanlar, yılda 1,2 milyon dolara kadar çıkan kârlar elde edebiliyor.

elde edilen bir olayda, nadir skinlere sahip olan bir hesap grubu, iletilaşma platformu Telegram üstünde tertip edilen özel bir açık arttırma aracılığı ile 38.000 dolara satıldı. Bunun yanı sıra çok sevilen “Recon Expert” skinine sahip olan hesapların her birinin ortalama 2.500 dolara satıldığı söylenmekte.

Hackerlar Fortnite hesaplarına erişim elde etmek için daha evvelki veri sızıntılarından elde edilen giriş bilgilerini Fortnite oyuncularının veri tabanına karşı test ediyor. Bu saldırı türü “bilgi doldurma” olarak biliniyor ve çoğu kişinin pek çok hesap üstünde aynı şifreyi kullanıyor olmasından faydalanıyor. Misal verilecek olursa bir e-posta ve şifre birleşimi ile bir hacker tek bir kişinin Sosyal paylaşım sitesi Facebook, Gmail, Netflix ve Amazon hesaplarına erişebilir ve bu hesapların içinde bir de Fortnite hesabı eklenebilir.

Night Lion Security kurucusu Vinny Troia‘nın açıkladığı üzere Gnostic Players ve Shiny Hunters gibi hacker gruplarının saldırıları ile açığa çıkan çalıntı kullanıcı bilgileri, dolaylı yoldan bütün bu kara borsanın var olmasını sağlıyor.

Hackerlar daha sonra özel araçlar kullanarak bu çalıntı bilgilerin aktif Fortnite hesaplarına erişim için kullanılıp kullanılamayacağını belirliyorlar. En üst seviye crack araçları dakikada 15.000 – 20.000 giriş denemesi (saniyede 500 deneme) yapabiliyor.

Her ne kadar Fortnite geliştiricisi Epic Games oyuncuların kısa bir zaman zarfında pek çok giriş denemesi yapmalarını engellemek için önlemlere sahip olsa da, hackerlar bu problemi her giriş denemesine farklı bir IP veren Proxy rotasyonu hizmetlerini kullanarak aşıyorlar. Başarılı bir biçimde erişilen hesaplar, hesabın içerisinde hangi skinlerin var olduğunu tespit eden bir yazılımdan geçiriliyor ve değerleri belirlendikten sonra, hesaplar bir araya paketlenerek, tekil satın alıcılar için bir mağaza gibi işlev gören tekrar satıcılara toplu halde satılıyor.

Fortnite hesap satışları için pazarın – hem tekrar satıcılar hem de tekil alıcılar tarafından yapılan satın alımlar dahil olmak üzere – yılda en az 142 milyon dolar değerinde olduğunu bilgisi yer alıyor. Piyasanın tamamı ise – Minecraft ve Runescape gibi popüler oyunlarla ilgili yasa dışı satışlar da dahil olmak üzere – 1 milyar doların üzerine çıkıyor.

Kullanıcıların hesaplarını kaybetme riskini azaltmak için tüm online hesaplarında farklı şifreler kullanmaları ve her birini mümkün olan yerlerde çok – etkenli doğrulama ile korumaya almaları tavsiye ediliyor.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ