Teknoloji Haberleri

Fotoğraf Makinesinde Lens Ne İşe Yarar?

Fotoğraf Makinesinde Lens Ne İşe Yarar?

Fotoğraf Makinesinde Lens Ne İşe Yarar?

 

İnsanlar eskiden günümüze kadar fotoğraf çekimini sevmektedir. Fotoğraf çekimini seven biri için en önemli özellik fotoğrafın kalitesidir.

 

Fotoğraf makinelerinin gövdesinden sonra en önemli aparat dilimizde objektif olarak adlandırılan fotoğraf makinelerinin ön tarafında bulunan merceği içinde bulunan en önemli aparatlardan biridir lens. Peki, fotoğraf makinesinde lens ne işe yarar?

Objektif yani lens adıyla üretilen aparat vizörde gördüğünüz görüntüyü filme ya da dijital fotoğraf makinesi kullanıcısı iseniz cmos sensörüne işleyen mekaniğin ön tarafında yer alan ve görüntüyü sanal olarak sensörün/ film kâğıdının üzerinde oluşmasını sağlayan bir parçadır. Çekeceğiniz nesnenin odak noktasını belirler. Objektifler normal (standart), geniş açı ve dar açı (tele), değişken (zoom) olarak sınıflara ayrılırlar. Balıkgözü olarak adlandırılan objektif görüş açısı bakımından en fazla genişliğe sahip olan objektiftir. Fakat resmin dikey ve yatay çizgileri bozulmaya uğradığı için kullanım alanları sınırlıdır. Makro fotoğraf çekmek istiyorsanız makro olan bir objektif kullanmalısınız. Objektifler değişebilen parçalardır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ