Teknoloji Haberleri

Galaxy Fold ve Galaxy Z Fold 2’yi Karşılaştırdık. İşte Ortadaki Farklar!

Samsung’un Galaxy Fold’u piyasaya sürmesinden bu yana tam 1 yıl geçti ve artık devam filmi zamanı geldi. Evet, katlanabilir mobil cihaz furyası …

Galaxy Fold ve Galaxy Z Fold 2’yi Karşılaştırdık. İşte Ortadaki Farklar!

Samsung’un Galaxy Fold’u piyasaya sürmesinden bu yana tam 1 yıl geçti ve artık devam filmi zamanı geldi. Evet, katlanabilir mobil cihaz furyası sürüyor ve bundan sonra da sürmeye devam edecek gibi görünüyor. Huawei tarafında Mate Xs, Samsung tarafında Galaxy Z Fold 2 ile süren bu yolculuk, çok geçmeden diğer markalar içinde da yaygınlaşacak gibi görünüyor. Lakin işin bir de fiyat ve satış boyutu var tabii.

Galaxy Z Fold 2, yurt haricinde, Amerika Birleşik Devletleri’de 1.999 Dolar, Avrupa’da ise 1.999 Euro fiyat ile satışa çıkarken, Türkiye’de kuşkusuz vergilerle beraber 19.999 TL şeklinde ön siparişe açıldı. Bu fiyat yüksek Tabiki Lakin piyasada 15 bin TL’ye “sıradan” cep mobil cihazları görmenin mümkün olduğu pazarda, çok da fantastik bir fiyat sayılmaz. bazı zaman Huawei Mate Xs’in 29.999 TL satış fiyatının yanında bütçeye daha uygun olduğu bile söylenebilir.

Evet, katlanabilir mobil cihazların akıbetini satış sonuçları belirleyecek. Her neyse, konumuza dönelim. Samsung’un bu alandaki ilk mobil cihazı Galaxy Fold olmuştu hatırlarsanız. Peki, bu 2 telefon içindeki farklar neler? Kısa kısa bir göz atalım…

Tasarımda Ufak Değişiklikler Var

dizaynıyla her 2 telefon da birbirine benzerken, boyutlar da oldukça yakın. Lakin Galaxy Z Fold 2, katlandığında artık daha kalın duruyor. mobil cihazın katlanmış kalınlığı 16.8 mm‘ye kadar yükselmiş durumda. bunun yanısıra ağırlık da artmış, 282 gram seviyesine ulaşmış. Bu değer ilk seride 263 gram idi.

Galaxy Z Fold 2’nin ekranı, Galaxy Fold’a göre biraz daha büyük, 7.6 inç şeklinde. Çözünürlük de artmış ve bu kez 120Hz desteği bu ekrana ilave edilmiş. 1768×2208 piksel çözünürlüğünde görüntü üreten Galaxy Z Fold 2, arka ekranıyla da daha kapsamlı görüntü sağlıyor. Ekran boyutu 6.23 inçe genişlemiş ve çözünürlük de 816×2260 piksele ulaşmış. Böylece Galaxy Z Fold 2’nin selefine göre kenar çerçevelerinden kurtularak daha kapsamlı ve daha iyi bir görüntü deneyimi sunduğunu aktarabiliriz.

bu kez Exynos’un Yerini Snapdragon Alıyor

Telefonda kuşkusuz işlemci tarafında da değişiklikler var. Bu modelinde Exynos işlemciden uzak duran Samsung, Galaxy Z Fold 2’de Qualcomm Snapdragon 865+ işlemciye yer vermiş. Adreno 650 grafik birimi ile gelen telefon, 12 GB RAM ve 512 GB‘lık depolama alanıyla selefine göre fark içermiyor. Lakin Galaxy Z Fold 2’nin 256 GB’lık farklı bir seçeneği daha var. Ve unutmadan, Galaxy Z Fold 2’de microSD kart desteği yer almıyor.

Galaxy Z Fold 2’nin kameralarına sıra geldiğinde, yine ilk model ile benzer yapıda olduğunu göze çarpıyor. 3 adet 12 MP’lik kameraya bulunduran Galaxy Z Fold 2, Galaxy Fold’daki telefoto kamerayı ise 16 MP’den 12 MP’e indirgemiş.

Galaxy Z Fold 2’nin kamera sahip olduğu özellikleri tam anlamıyla şu biçimde:

Pil Kapasitesi Büyümüş

Galaxy Z Fold 2’nin bataryasına incelediğimizde Galaxy Fold’a göre yine ufak değişiklikler olduğunu göze çarpıyor. Artık mobil cihazın bataryası 4500 mAh kapasitesinde ve süper süratli şarj desteği ile 25W gücünde şarj olabiliyor. bunun yanısıra kablosuz şarj ve kablosuz ters şarj kabiliyetleri de yerli yerinde duran Galaxy Z Fold 2, en büyük farkı ise kapak tasarımında sunuyor diyebiliriz.

Artık Ekranı Yarım Açık Kullanabiliyoruz

Galaxy Fold’u, kapağı ya açık ya da kapalı şeklinde kullanabiliyorduk. Lakin Galaxy Z Fold 2’nin ekranını yarım ölçekte de açabiliyor ve bununla beraber bir dizüstü bilgisayar gibi, stant şeklinde konumlandırabiliyoruz. Tabiki bunun multimedya kullanımına tesiri büyük. Nasıl olduğunu ve bu kullanım şeklinin avantajlarından ise daha sonra geniş bir şekilde Galaxy Z Fold 2 incelemesinde sizlere anlatacağız.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ