Teknoloji Haberleri

Galaxy Note 20 Ultra maliyeti ortaya çıktı!

Galaxy Unpacked online lansmanı ile karşımıza çıkan amiral gemisi Galaxy Note 20 Ultra fiyatı ile de dudak uçuklatmış ve Türkiye fiyatı da 12.999 …

Galaxy Note 20 Ultra maliyeti ortaya çıktı!

Galaxy Unpacked online lansmanı ile karşımıza çıkan amiral gemisi Galaxy Note 20 Ultra fiyatı ile de dudak uçuklatmış ve Türkiye fiyatı da 12.999 TL olarak açıklanmıştı. Yurtharicinde 1.299 dolar olan Galaxy Note 20 Ultra maliyeti de yaşandı.

Galaxy Note 20 Ultra maliyeti, fiyatı kaça katladı?

Samsung’un 5 Ağustos tarihinde tanıttığı amiral gemisi yeni Note serisi akıllı mobil cihazı, hala dumanı üstündeyken, mobil cihazın birim maliyetleri yaşandı.

Buna göre 1.299 dolara satışa çıkan mobil cihaz yalnızca bileşen maliyetleriyle beraber 468 dolar gibi bir fiyata sahip oldu. mobil cihazın toplam maliyeti ise 550 doların biraz altında gerçekleşti.

Lansmanın yapıldığı tarihte bu maliyet 3.888 TL olarak karşımıza çıkıyor. Lakin bugünün dolar kuruna göre ise 4096 TL gibi bir rakamla karşı karşıya geliyoruz. Yine mobil cihazın normal satış fiyatı olan 1.299 dolar ise bugünün kuruyla 9.683 TL.

Qualcomm işlemcili modellerde maliyetler biraz daha artarken, Türkiye’de satılan Exynos işlemci kullanan modellerin maliyetlerinin ortalama yüzde 10 daha ucuz olduğunu da hatırlatalım.

Araştırmayı yapan Counterpoint Research Kıdemli Analisti Ethan Qi, Samsung’un evvelki nesil amiral gemisi modellerine kıyasla çok daha hafif ve ince bir form yapısı ve pek çok teknoloji bileşeni eklemiş olmasına karşın yeni üst seviye amiral gemisinin bu maliyetlerde tutan Samsung’un mükemmel bir iş çıkardığını açıkladı.

Amiral gemisi telefon fiyat aralıklarının, yeni teknolojik eklemelerle her sene artmasına karşın firmaların bu maliyetleri aşağı çekmek için büyük uğraşlar verdiği biliniyor. Sizce Note 20 Ultra maliyeti ile fiyatı içinde yer alan fark normal mi? Yorumlarınızı bekliyoruz.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ