Teknoloji Haberleri

Dünya Markalarının Yeni Nesil 5G ve Katlanabilir Telefonları

Dünya Markalarının Yeni Nesil 5G ve Katlanabilir Telefonları

Kullanıcıları süper hızlı bir mobil ağa bağlayacak olan en yeni nesil hücresel bağlantı teknolojisi 5G, neredeyse aramızda.Bir çok endüstrinin daha hızlı bağlantıdan faydalanabileceği doğru olsa da kendi kendini süren otomobiller, dronlar ve eşyaların interneti, 5G özellikli bir telefon gibi ihtiyaçlar için çoğu insanlar 5G şebekesinin faydalarını deneyimlemek isteyecek.
Bu yılın başından beri, pek çok telefon üreticisi yeni teknolojileri olan 5G telefonlarını tanıttı.Samsung, Galaxy S10 5G modelini Şubat ayında düzenlenen Unpacked etkinliğinde tanıtan ilk firmalardan biriydi ve diğerleri, MWC 2019 konferansında kendi telefonlarını tanıttılar.5G telefonlarını ne zaman edinebileceğinizi takip etmenize yardımcı olmak için, üreticilerin şu ana kadar açıkladıkları bütün 5G planlarını sizlere açıkladık.

APPLE
Apple, 5G destekli bir iphone için acele etmiyor. Bu yıl bir tane bile 5G destekli bir iphone görmezseniz şaşırmayın. Bunun sebebini ilk 3G ve 4G LTE bağlantılı telefonlar yaparken hep rakiplerinin arkasında olmasını gösterebiliriz.Ayrıca Intel şirket yöneticileri, Intel’in 2020’ye kadar 5G modem yongası olmadığını söyledi (Apple, iPhone’larda Intel yongaları kullanıyor). Ama bu tamamen Apple’nin 5G’yi görmezden gelmediği anlamına gelmez.

Samsung
Unpacked yüklemesinde piyasaya sürülen Samsung Galaxy S10 5G cep telefonunun 6.7 inçlik ekranı, üç arka kamerası ve kablosuz olarak şarj edebilme özelliği bulunuyor. ABD’de ilk önce Verizon’da piyasaya sürülecek ve ardından AT&T, Sprint ve T-Mobile’a yönelecek. Kesin bir fiyat verilmemesine rağmen, 1000 ile 1.980 dolar arasında olması bekleniyor.

Google
Google, 5G için planlarını açıklamadı ve şirket yorum yapma talebine cevap vermeyi reddetti. Bildiğimiz, Verizon’un, 2019’lı yıllardaki 5G ağını diğer taşıyıcılara benzer şekilde kullanıma sunmayı planladığını söyledi.
Bunun Google ile tam olarak ne alakası var? Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca Google, yeni Pixel 3 de dahil olmak üzere Pixel telefonları için özel taşıyıcı ortağı olarak Verizon’u seçmişti.

LG
MWC’de bu yıl LG V50 ThinQ 5G’yi piyasaya sundu. Beklendiği gibi, telefon ABD’de Sprint aracılığıyla kullanıma sunulacak. V50 aynı zamanda Sprint’in ilk 5G telefonu olacak ancak aynı zamanda Verizon’un 5G Ultra Geniş Bantlı ağı, T-Mobile ve AT&T’yi de yılın sonunda kullanıma sunacak. Sprint’in yakında T-Mobile ile bir araya gelmesi bekleniyor, taşıyıcı hız analisti Ookla 5G karşısında eşsiz bir ağa sahip olabileceğini söyledi.

Lenovo / Motorola
Geçen Ağustos ayında Lenovo, 5G türünde bir telefon olan Motorola Moto Z3’ü tanıttı. Telefonun arkasına manyetik pimler kullanarak takılan bir Moto Mod modüler aksesuarı ile 5G’ye bağlanabilirsiniz. Mod ile Motorola, telefonun diğer 4G LTE cihazlarından 10 kat daha hızlı veri sunacağını söylüyor. Ne yazıkki, Mod’un gelecek bir kaç yıl içerisinde ortaya çıkacağını tahmin ediyoruz ve ne kadara mal olacağını bilmiyoruz.Motorola Mobility’nin teknik satış ve operasyon direktörü Doug Michau, telefonun 2019’dan çok daha sonra geleceğini söyledi. Daha spesifik olarak, Michau “kesinlikle üç yıldan daha az bir süre ancak henüz kesin bir tarih olmadan” çıkacağını söyledi.

Huawei
En son teknolojiler olan 5G hızı ve katlanabilir telefon trendini benimseyen Huawei, Mate X’i MWC 2019’da duyurdu. Ayrıca telefonun 4.500 mAh bataryası ve üç arka kamerası bulunuyor. Mate X’in yılın ortasında yaklaşık 2.600 dolarlık bir fiyatla piyasaya sürülmesi planlanıyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ