Teknoloji Haberleri

Geleceğin Mesleği:Youtuber’lık

Geleceğin Mesleği:Youtuber’lık

İlerleyen teknoloji ile sayıları her geçen gün artan Youtuberlar, gerekli birkaç koşulu sağladığıktan sonra 5 ila 20 bin lira gibi güzel miktarlar kazanabiliyor.

Uzmanlar gerekli koşulları sağlayan kanal sahiplerinin görüntülenme ve tıklanma başına kazanmasının yanı sıra aldığı reklamlar sayesinde de büyük paralar kazandıklarını,kısa sürede şöhret ve para kazanmak isteyenlerin Youtuber olma yoluna başvurduklarını söylüyor.

Yetişkinlerin ilgisini çekse dahi izlediği videoları tek seferde izleyip geçmesine karşın çocuk ve gençlerin tekrar tekrar aynı videoları izleyebildiğini ve youtuberların içerik üretirken genç kitlenin bu durumunun oldukça farkında olduklarından ve onlara yönelik içerikleri bolca ürettiklerini ekleyen uzmanlar, ebeveynlerin çocuklarını takip etmesi gerektiğini ve zararlı içeriklerden ellerinden geldikçe uzak tutmaları gerektiğini bildiriyor.

”Youtube,sokak ve parkların yerini almış durumda.”

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Murat Kırık, Anadolu Ajansına verdiği röportajda Youtube’un Google’dan sonra en çok tıklanan 2. internet sitesi olduğunu, youtuberların en büyük avantajının kendi kanallarını kolayca açıp paylaşıma başlayabildiklerini,gençlerin ilgisini klasik medyadan daha çok çektiğini ve park ve atari salonlarının yerini artık tamamen youtube kanallarının aldığını belirtti.

”Ortalama geçirilen zaman 8 dakika 39 saniye”

Kırık, youtube’da geçirilen ortalama sürenin 8 dakika 39 saniye olduğunu ve izlenen video sayısının da tahmini 4-6 arasında olduğunu söylerken,gençlerin Youtuberlığı ”geleceğin mesleği” olarak gördüğünü eklerken bunun sebebinin oldukça iyi bir kazanca sahip olmanın ve kısa sürede ün kazanmanın gençlere cazip gelmesine bağlıyor ve şöyle devam ediyor;

“Youtuberlar birkaç yoldan gelir elde ediyor. Bunlardan en yaygın olanı Google reklamları. Videolar izlenirken çıkan reklamlar, bu mesleğin en büyük gelir kaynakları. Bu reklamlarda, ‘Tıklama Başına Maliyet’ (CPC) ve ‘Görüntüleme Başına Maliyet’ (CPM) olarak bazı kriterler yer alıyor. CPC reklamlar, video tıklandıkça ‘Google Adsense’ hesabında biriken gelir olarak ifade ediliyor. Tıklama başı maliyet kanalın popülaritesi, abone sayısı ve izlenme oranlarına göre değişiklik gösteriyor.”

Reklam başı gelir ise 4 ila 15 kuruş arası değişirken binlerce kişinin bu videoları izlediği düşünülürse güzel bir kazanç gibi görünüyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ