Teknoloji Haberleri

İki Genç Türk Mucit’ten Yılın İcadı

İki Genç Türk Mucit’ten Yılın İcadı

İki Türk mucit öğrenci ilginç bir o kadar etliyeciyi ,giyilebilir teknolojiyle kontrol edilen bomba imha aracı tasarladı.

Niğde Akşemseddin Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) öğrencileri Talha Talip Açıkgöz ve Alperen Kahraman’ın üretimi olan  el yapımı patlayıcı ve bombaların imhasında kullanılabilecek bir buluşa imza attılar.

Tasarlanan robot dikkat çekici özellikler içeriyor. Kola takılan bir aygıt sayesinde kas hareketleriyle sağa sola ve ileri geri hareket kabiliyeti olan  robot, şüphe çeken  paket ve bombaları alıp başka bir yere taşıyabilecek ve fünye düzeneği sayesinde patlayıcıyı imha edebilecek.

Robot internete anlık görüntü aktarıyor

Alperen Kahraman ise “Projemizde giyilebilir teknolojiden faydalandık. Giyilebilir teknoloji ile beraber kas hareketlerinin verilerini algılayan ve  yaptığımız hareketlerle robotu ileri geri, sağa sola hareket ettirdik. Üzerindeki kamera ile beraber de internete anlık görüntü akışı sağladık.” diye belirtti.

Proje danışmanı Ertuğrul Özar da öğrencileri tebrik ederek “Öğrencilerle birlikte dört yıl çalışma yaptık. Sonuçta katma değeri yüksek teknolojik ürünü gerçekleştirdik. Bu projeyle Türkiye inovasyon yarışmasına başvuruda bulunduk. Şu an final aşamasındayız.” ifadelerini kullandı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ