Teknoloji Haberleri

Gerçek Hayattaki Game Of Thrones’in Buz Duvarı

Gerçek Hayattaki Game Of Thrones’in Buz Duvarı

Fukushima Daiichi Nükleer Santrali’nde kullanılan çok sayıda endüstriyel ekipmanın arasında göze çarpan bu duvar altı metre yüksekliğinde ve metal iskeleyle kaplı karmaşık bir boru ağından oluşmakta. Eğer daha yakından incelerseniz yapının merkezini oluşturan küçük borulara tünemiş buz alanlarını görebilirsiniz. Bunun sebebi tesisin su kenarında olması ve sert rüzgarlar olarak gösteriliyor.

Görünüşe göre soğutma sıvısı borulardan geçiyor, altındaki toprağı donduruyor ve reaktörleri çevreleyen yaklaşık 100 metre derinlikte ve bir mil uzunluğunda geçirimsiz bir buz duvarı oluşturuyor. Game Of Thrones’daki duvarın bir küçük versiyonu olarak görünen bu duvar, diğerinin aksine tehlikeyi dışarda değilde içerde tutmaya çalışıyor.
Tesisin bulunduğu Daiichi bölgesi, 11 Mart 2011’de gerçekleşen depremden sonra meydana gelen ve tesisi harap eden bir tsunamiyi tetikleyen en kötü nükleer felaket bölgesi olarak görünüyor.50 fit yüksekliğindeki iki dalga, altı reaktörün yakıt çubuklarının üçünü serin tutan güç jeneratörlerini patlattı ve patlama 160.000’den fazla insanı evlerinden kaçmaya zorlayan erimeleri tetikledi. Birçoğu hala geri dönmedi.Kamu fonları tarafından ödenen ve yaklaşık 300 milyon dolara mal olan bu buz duvarı, Fukushima bölgesini dünyanın en radyoaktif noktalarından birinden koruyan, kritik koruma görevinde baş rol oynuyor.
“Buz duvarı” terimi, yaygın bir isim olmasına rağmen, mühendisler daha akademik olan “Yapay Yer Dondurması” terimini kullanıyor. Teknik olarak, 1862’de Alman mühendis F.H. Poetsch’in madeni şaftlarının inşasına yardım etmenin bir yolu olarak Fransa’da meydana çıktı. O zamandan beri, su altı tünellerinin veya dikey şaftların yapımında ve yeraltı suyunun kesilmesinde veya kontamine olmuş malzemelerin yönlendirilmesinde yardımcı olmak için kullanılmaktadır.
Son olarak
Daiichi’deki üç su arıtma tesisinden birinde yürümek istiyorsanız, Tyvek tulumu, kask ve tam yüz maskesi içeren tam koruyucu giysilere sahip olmanız gerek. Hızlı hareket ederek elbisenin açıkta kalmış bir civataya takılmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ