Haziran 17, 2021

Teknolojihaberleri

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha fazlasına dair en son haberler…

‘Gizli denetçiler’ Türk otellerindeki virüs aktivitesini araştırıyor

Türkiye, COVID-19’un yayılmasını önlemek için önlemlerin uygulanmasında öncülük ediyor. Yerel medya tarafından “gizli misafir” olarak bilinen gizli dedektifler, güvenlik önlemlerinin standartlara uygun olup olmadığını görmek için Türkiye genelindeki otelleri kontrol ediyor.

Diğer misafirler gibi otellerde konaklayan denetçiler, tüm rahatsızlıkları rapor eder. Bir önlemin uygun olmayan şekilde uygulanması, güvenli seyahat sertifikasının kaybolmasına neden olabilir.

Bu sertifika programı, başta Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Sağlık Bakanlığı ve ilgili kurumlarla işbirliği içinde ülkeyi salgın hastalıklar arasında turizme hazırlamak için düşünülmüştü. Nihai hedefi, katı standartlara uymayan tesislere sıfır tolerans politikası uygulayarak yerli ve yabancı turistleri sağlıklı tutmaktır.

Tesis, hizmet verebilmek için şartları sağlamalı ve sürekli denetimler göndermelidir.

Türk Standartları Enstitüsü (DSE) Akdeniz bölge koordinatörü Hassan Demirthe, Perşembe günü Demiren Haber Ajansı’na (DHA) yaptığı açıklamada, Akdeniz’in turistik merkezi Antalya ile güneydeki Burdur ve İsbarta illerindeki tesisleri düzenli olarak denetleyeceğini söyledi.

129 kayıtlı tesisi denetlediklerini kaydeden Demirtaş, belgelerinin aylık olarak güncellendiğini söyledi.

Demirtaş, resepsiyonlardan restoranlara ve ortak alanlara kadar turun her aşaması için geçerli olan kurallar olduğunu açıkladı.

Konuklar, girişte ateş ölçümü de dahil olmak üzere bir dizi testten geçirilir ve tabi tutulur.

Antalya ili Pelekin turizm bölgesinde faaliyet gösteren beş yıldızlı bir otelin kalite müdürü Burku Soysal, tatillerde otellerin tamamen yenilendiğini ve tesislerin sürekli dezenfekte edildiğini söyledi.

Güvenli Seyahat Belgelendirme Kriterlerini çok katı bir şekilde anlatan Choisal, “Bu alanlardaki personelimiz zaten iç denetimler yapıyor. Kısıtlamaları zaten biliyoruz. Gizli misafir, anlık analist olarak anılır. Aniden içeri girip misafir olarak vakit geçiriyorlar, ardından tüm süreci raporluyorlar. ”

Oteller de alternatif aktivitelerle tatilcileri açık alanlara yönlendiriyor.

1 Haziran normalleşme döneminden önce ülkede COVID-19 vakalarının artması, bazı ülkelerin Türkiye’ye uçuşları kısıtlamasına neden oldu. Rusya, Türkiye’ye en fazla tatilci gönderen ülkelerden biri ve çoğu uçuşu 1 Haziran’a kadar askıya aldı. Moskova, turistlerin en az 21 Haziran’a kadar Türk tatil beldelerine girmesine izin vermeyeceğini söyledi.

READ  Türkiye'de işsizlik oranı rekor seviyeye yükseldi

Ancak Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nouri Erzoi, Rus tarafıyla yapılan görüşmelerin olumlu geçtiğini ve ülkedeki turizmle ilgili gerekli bilgileri içeren notları paylaştıklarını söyledi.

Rusya heyeti bu faaliyetleri çevrimiçi olarak gözden geçirecek” dedi.

Avrupa ülkeleriyle görüşmelerin sürdüğünü kaydeden Bakan, Türkiye ve ilgili ülkelerden çeşitli Sağlık Bakanlığı yetkililerinin birbirlerinin sorularını yanıtlamak için toplantılar yaptıklarını söyledi.

Şimdiye kadar sekizden fazla ülkeyle görüştük” dedi.

Ülkedeki günlük korona virüsü vakaları, Nisan ayındaki 60.000’den yüksek olan son haftalarda 6.000’e önemli ölçüde düştü.