Teknoloji Haberleri

GMK NucBox dünyanın en küçük 4K küçük PC’si

Bilgisayarlar evvel dizüstü oldu daha Daha sonraysa mobil cihazlar aracılığıyla cebimize kadar girdi. Teknoloji bu kadar süratli değişim …

Bilgisayarlar evvel dizüstü oldu daha Daha sonraysa mobil cihazlar aracılığıyla cebimize kadar girdi. Teknoloji bu kadar süratli değişim geçirirken, daha ufak bilgisayarlar da kendisine sektörde yer bulmaya başladı. GMK Team de tam bu açığı doldurmak maksadıyla dünyanın en ufak 4K bilgisayarı GMK NucBox’ı ortaya çıkarttı. Bilgisayar avuç içi kadar bir boyuta sahip. Intel’in dört çekirdekli işlemcisine sahip olan mini PC, 8 GB RAM ve 512 GB SSD‘yi içinde içerisinde yer alıyor. Gelin bu mini PC’ye yakın zamandan bakalım:

Dünyanın en ufak 4K bilgisayarı ile tanışın

oldukça şık ve kompakt olan GMK NucBox, Indiegogo adlı kitlesel fonlama platformunda 1 milyon 500 bin dolar gibi çok yüksek bir desteğe ulaştı ve bu destek artmaya da devam etmekte. Projenin amaçladığı sayılar yüzde 1932 oranında geçilmiş oldu. Yani 77 bin dolarlık beklentinin çok çok üstüne çıkılmış oluyor. Çin merkezli olan bu proje, çantaya ve cebe kolaylıkla sığan güçlü bir bilgisayar inşa etme fikrinden doğmuş.

Prototip aşamasını tamamlayan ürün şu anda üretim aşamasına geçmiş durumda. Cihaz tam anlamıyla hareketli hayatı olan bireylerin üretkenlik ve 4K eğlence anlayışlarından uzaklaşmadan her yerde ultra ufak ve yüksek güçlü mini bilgisayar kullanma fikrine dayanıyor. İnsanların böyle bir beklentisi olduğunu gören GMK ekibi Intel’in 4 çekirdekli işlemcisinin gücüne güvenerek, dünyanın en ufak bilgisayarını tasarladı.

Cihazın tasarımında küp tercih ediliyorken, boyutlarına incelediğimizde ise karşımıza yalnızca 2,4 x 2,4 inç çıkıyor. Tasarımında dokulu metal CNC işleme bulunuyor ve son derece sağlam olduğu aktarılıyor. Söylendiği kadarıyla GMK NucBox, yüksek grafik istemeyen çok beğenilen oyunların çoğunu yüksek kare hızında sorunsuzca çalıştırabiliyor. 4K 60Hz‘ye kadar video oynatma donanımı aracılığıyla Aslını söylemek gerekirse pek çok normal bilgisayarın da yapamadığını yapabiliyor.

Bu minik bilgisiyarın 3,5 mm kulaklık girişi, 2 USB-A, 1 USB-C gibi bağlantıların yanında, kart oyucusu, HDMI da dahil olmak üzere birçok giriş ve çıkış bağlantı birimine sahip. Çoklu sistemleri de desteklemesinin yanında ısınmayan ve sessiz çalışan bu mini PC gerçekten de tesirliyor.

Projeyi incelemek talep edenler için bağlantı bırakıyoruz.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ