Teknoloji Haberleri

Google, Android 11 Final Sürümünü Yayınladı

Google, Android 11 beta sürümlerini yayınlamaya ilk olarak geçtiğimiz Şubat ayında başlamıştı. Aradan geçen 7 ayın ve pek çok beta sürümün daha …

Google, Android 11 Final Sürümünü Yayınladı

Google, Android 11 beta sürümlerini yayınlamaya ilk olarak geçtiğimiz Şubat ayında başlamıştı. Aradan geçen 7 ayın ve pek çok beta sürümün daha sonra, yeni Android sürümü resmi olarak yayınlandı. Üstelik Android 11 yalnızca Google’ın Pixel cihazları için değil, bazı Oppo, Xiaomi, OnePlus ve Realme cihazları için de önümüzdeki birkaç gün içerisinde yayınlanacak. Hatırlanacağı gibi, OnePlus cihazları Android 11 beta programına da dahil edilmişti.

Saydığımız üçüncü parti cihazlar için Android 11 güncellemesi hazır olsa da, bazı yeni özellikler yine de Pixel cihazlara özel durumda. Misal verilecek olursa Haritalar uygulamasında, dostlarınızın nerede olduğunu görme olanağı bunlardan biri. Şimdilik Pixel’e özel olan bir diğer özellik ise, “Akıllı Cevap.” Bu özellik şu anda yalnızca Gboard üstünde çalışıyor ve Pixel cihazlara özel. bunun yanısıra desteklenen tek dil de İngilizce.

Pixel cihazlar, bunlarla beraber, bir de uygulama önerme donanımı kazanıyor. Bu özellik, günün belli saatlerinde, kullanıcıların hayat rutinlerine göre uygulama önerileri yapıyor. Misal verilecek olursa gün içinde belli saatlerde yürüyüş yapıyorsanız, Android 11 size Haritalar uygulamasını kullanmanızı önerebilecek. Bazı yeni görsel yahut metin seçim araçları da, Pixel kullanıcıları için sunulan yeni özellikler içinde.

Android 11, Pixel 2 ve Daha sonra piyasaya sürülen tüm Pixel cihazları için indirilebilir durumda. Oppo, Xiaomi, OnePlus ve Realme’nin ise, hangi cihazların ne zaman Android 11’e yükseltileceğini kısa zamanda açıklaması bekleniyor. Tahmin edebileceğiniz gibi, geride kalan diğer telefon üreticilerinin cihazlarına Android 11 güncellemesini sunması çok daha uzun sürecek.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ