Teknoloji Haberleri

Google Bilgilerinizi Yapay Zekadan Saklayacak Bir Araç Yayınlıyor

Google Bilgilerinizi Yapay Zekadan Saklayacak Bir Araç Yayınlıyor

Sırlarınız başkasının otomatik yanıtı olarak görünmeyecek.

Google, bugün verilerinizi kendi yapay zeka robotundan bile saklayacak açık kaynaklı bir araç olan TensorFlow Privacy’yi yayınladı. Google’ın yapay zeka robotu Gmail’de cevapsız kalan maillere kişinin e postalarından bilgi toplayarak otomatik cevap verme özelliğine sahip bir robot. Ve bu bazen kullanıcıların sulu sırlarının açığa çıkmasına neden oluyordu. 

Aracın çalışma prensibi ise şöyle;

Daha önceden yapay zeka (AI) genel olarak bütün maillerinizden bilgi topluyor, ve sizin kişisel bilgileriniz dahil olmak üzere bulduğu bütün bilgiyi adeta sömürüyor ve bu bilgiler dahilinde maillere otomatik olarak bir cevap oluşturuyordu. Ve bu kullanıcıların kişisel verilerinin de zaman zaman paylaşmak istenmeyen kişilere istemsiz olarak gönderilmesine sebep oluyordu. Ancak yeni araçla birlikte bu işlem tarih oluyor.Artık yapay zeka size özgü bilgileri kodlayamadığından sadece toplu olarak gösterilen bilgileri öğrenebiliyor.Bunun yanı sıra insanların maillere verdiği evrensel cevaplar da otomatik cevap sisteminde kullanılıyor ancak kişisel bilgileriniz hiçbir zaman yabancı bir e-postaya düşmüyor.

Google, TensorFlow Privacy’i paylaşarak, geliştiricilerin bu tür bir güvenliği diğer makine öğrenme araçlarına ekleyeceğini ve hatta daha da geliştirebileceğini umuyor.

TensorFlow’un kullanımının kolay olduğunu dile getiren Google  sadece “bazı basit kod değişiklikleri” ve hiperparametre ayarı gerektirdiğini belirtiyor.

Aracın kodlarına GitHub’dan erişebilirsiniz ve daha derine dalmak istiyorsanız, Google teknik bir teknik yazı da yayınlamış bulunuyor.

Şirketlerin verilerimizi incelemekte olduğunu bildiğimiz bir zamanda, bu gizlilik türü herkesi biraz da olsa rahatlatmış görünüyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ