Teknoloji Haberleri

Google Geçmişi temizleme

Google Geçmişi temizleme

Google Geçmiş Temizleme

Google en çok kullanılan arama motoru olarak sadece ülkemizde değil tüm dünya da çok fazla kullanılmaktadır. Google kullanıcılarına daha iyi hizmet verebilmek için de teknolojinin tüm gelişmelerinden faydalanmakta ve böylece de lider olma özelliğini korumaya devam etmektedir. Her türlü bilgiye kolayca ulaşmayı sağlaması ile internet kullanıcıları için vaz geçilmez olan Googlenin arama geçmişinizi sizin kolayca ulaşabilmeniz için sakladığını biliyor musunuz? Bu şekilde yaptığınız aramalar kayıt altına alınarak sizlerin istediğiniz zaman tekrar girebilmeniz amaçlanmaktadır

 

. Bu arama geçmişini silmek ise kullanıcılar için oldukça kolay olmaktadır. Bunu yaparak Google geçmişinizi birkaç dokunuş ile temizleyebilirsiniz. Ayrıca Google geçmişinizi kayıt altına alınmasını da engellemek mümkün olmakta ve böylece sizlerin yaptığınız aramalar da size özel kalabilmektedir. Bunu yapmak ile geçmişte yaptığınız aramaların neler olduğunu da gizleyebilirsiniz.

Google Geçmiş Nasıl Temizlenir?

Bu işlemi yapmak için bilgisayarınızdan Googleye giriş yapmalısınız. Daha sonra da sol üst köşede bulunan üç nokta üst üste olan yere tıkladığınızda karşınıza bir menü çıkacaktır. Bu menüde bulunan geçmiş sekmesine tıkladığınızda da karşınıza daha önce yaptığınız aramalar çıkacaktır. Burada bulunan sil düğmesine bastığınızda da yapılmış olan aramaların hepsi silinecektir. Buradan geçmişin kayıt edilmesini engellemeniz de mümkün olmakta ve böylece yapılan aramaların kaydedilmesi de önlenmektedir. Bu özelliğin kullanılması en çok da ortak kullanılan bilgisayarlar ve iş yerinde kullanılan bilgisayarlar için önemlidir. Bilgisayara sizden sonra girecek olan kişilerin de sizin bilgilerinize ve hangi konularda arama yaptığınız ile ilgili bilgiye erişmesinin önlenmesi için faydalı olacaktır. Böylece gizlemek istediğiniz aramalarınız da kimse tarafından bilinmeyecektir.

Akıllı Telefonlarınızdan da Geçmişi Silebilirsiniz

Android telefonlardan da Google kullanmak bir süredir mümkün ve en çok arama da buradan yapılmakta ve buradan da Googleye giriş yaparak ayarlar bölümüne giriş yapmanız ile arama geçmişinizi kolayca silmeniz mümkün olacaktır. Buradan da aramalarınızın kaydedilmesini önlemeniz mümkün olacaktır. Bu şekilde ayrıca bilgisayar ve akıllı telefonunuzda çerezlerin birikmesini önleyecek ve gereksiz şifrelerin kaydedilmesinin de önüne geçeceksiniz. Google 90 güne kadar bir arama geçmişini kaydetmekte olmasına rağmen siz kendi bilgisayarınızdan bu süreyi ayarlamanız mümkün olmaktadır. Google insanların bilgiye ulaşmasının en kolay yolu olmaya devam etmektedir.

 

Eğer bilgisayarınız kişisel bilgisayarınız ise Google geçmişinizi kaydetmesi bir sorun oluşturmayacaktır. Bu şekilde daha önce girdiğiniz sitelerin isimlerini unutsanız bile geçmişte yer alacağı için buradan bulabilir ve çok kolay bir şekilde girebilirsiniz. Bilgisayarınıza başka kimsenin girmemesi için şifre koyarak bu şekilde arama geçmişinize bilmediğiniz kişilerin ulaşmasını önleyebilirsiniz. Akıllı telefonunuzu da sadece siz kullanacağınız için Google geçmişinizi siz bilecek ve bu şekilde de kendinizi ve bilgilerinizi korumuş olacaksınız. Arama geçmişinin kayıt edilmemesi ile bilgisayarınız ayrıca gereksiz bir depolama da yapmayacaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ