Teknoloji Haberleri

Google , World Wide Web’in 30. Doğum Gününü Kutladı

Google , World Wide Web’in 30. Doğum Gününü Kutladı

Otuz yıl önce Salı günü, 33 yaşındaki yazılım mühendisi Tim Berners-Lee, patronuna teknoloji dünyasını ateşe verecek ve bilgi çağında kullanacak müthiş bir fikir  sundu.

Berners-Lee, 1989’da bu fikri sunmadan önce , İsviçre Cenevre dışındaki Avrupa Nükleer Araştırmalar Örgütü’nde (CERN) çalışıyordu . Laboratuvarlardaki araştırma akışını daha iyi yönetmek ve izlemek onun bir önerisiydi , fakat o  Dünya Çapında Ağ olarak bilinen şeyin temelini oluşturuyordu .

Berners-Lee’nin icadını mümkün kılınan Google, Salı günü, teknolojinin dönüm noktasını, önceki web sayfalarında yaygın olarak kullanılan ham grafikleri andıran pikselli harfler içeren animasyonlu bir Doodle ile işaretlemişti. Bir kürenin görüntüsü yavaş yavaş masaüstü bilgisayarın monitöründe geniş bant öncesi günlerde edindiğimiz deneyimleri yaşatan yavaş indirme hızlarının bir hatırlatıcısı olarak ortaya çıkıyor.Berners-Lee’nin önerisi, HTML , URL ve HTTP  gibi fikirler de dahil olmak üzere web’in temel kavramlarını içeriyordu , ancak fikrini göstermesi birkaç yılı buldu . 

Berners-Lee : “Geçtiğimiz 30 yıl boyunca webin ne kadar değiştiği göz önüne alındığında, bildiğimiz kadarıyla webin gelecek 30′ yılda  daha iyi bir şekilde değiştirilemeyeceğini varsaymak yenilgici ve yaratıcı değildir.” Dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ