Teknoloji Haberleri

Harman, Uçan Robot Hoparlör Patentini Aldı.

Harman, Uçan Robot Hoparlör Patentini Aldı.

VR kulaklık kullandığınızı ve bir araba geçerken, sesin soldan sağa doğru gittiğini düşünün.Harman şirketi bunu gerçekleştirecek bir robot üzerinde çalışıyor. Robot, oda içerisinde sesin geldiği tarafa doğru uçarken aynı zamanda üzerindeki hoparlörden sesleri yayıp olayların adeta gerçek hayatta geçiyormuş hissiyatına kapılmanıza neden olacak.

Bu hafta ABD Patent Ofisi tarafından Harman’a bu proje için ”sanal gerçeklik ortamları için mobil hoparlör sistemi” patenti verildi.(Bildiğiniz üzere, Harman Samsung’un 2017 yılında 8 milyar dolara satın aldığı bir şirkettir.)

Patente göre, şirket VR ses manzaralarını robotik hoparlörlerle eşleştirecek ve seslerin mesafesini, yönünü ve hareketini daha iyi temsil etmek için (dörtlüler sayesinde) uçacak.

Bugün, çoğu VR kulaklık, yalnızca bir sesin konumu veya hareketi yanılsamasını veren 3D ses oluşturmak için kulaklıklara güveniyor. Ve Harman bunu tamamen kaldıramayacak bir şirket.

Patent, iç monologlar için faydalı olabileceğini, ancak bu yeni sistemin konuşmaları daha gerçekçi hale getirebileceğini belirtiyor. Elbette, şirketler her zaman iyi fikirleri patent altına alır fakat bu bir meyvenin geldiğini göreceğimiz anlamına gelmez.

Harman’ın bunun üstesinden gelip gelemeyeceğini zamanla göreceğiz. Ancak eğer uçan bir hoparlör olacaksa sessiz çalışması ve boyutunun oldukça küçük olması gerekiyor zira etrafınızda dolaşan bir dron filosu oldukça rahatsız edici geliyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ