Teknoloji Haberleri

Hava Kirliliği Konusunda, Kimsenin Iddia Bile Edemeyeceği Yeni “Suçlu”

İlk başta kulağa saçma gelse de yeni bir araştırma, asfalt yolların otomobillerden daha çok hava kirliliğine yol açabildiğini söylüyor …

Hava Kirliliği Konusunda, Kimsenin Iddia Bile Edemeyeceği Yeni “Suçlu”

İlk başta kulağa saçma gelse de yeni bir araştırma, asfalt yolların otomobillerden daha çok hava kirliliğine yol açabildiğini söylüyor. Araştırmanın hava kirliliği ile kasttetiği şey, 2,5 mikrometrenin altındaki boyutlardaki çok ufak parçacıklar olan PM2.5. Bu tür kirlilik, özellikle yakıtların yanması ve değişik kimyasal kaynaklar sebebiyle biraraya geliyor. Büyük şehirlerde bol miktarda yer alan asfalt, araştırmayı yapanların iddiasına göre hava kirliliğine büyük katkıda bulunuyor olabilir. Araştırmaya göre asfalt ısındıkça daha çok kirliliğe sevk ediyor. Üstelik asfaltın güneş radyasyonuna maruz kalmasıyla, sıcaklık sabitken bu bileşimlerin 300 yüz kat daha fazla yayıldığı belirtiliyor.

Araştırmacılar, benzinli ve dizel araçların emisyonlarını asfalt ile karşılaştırdıklarında, asfaltla ilgili kaynakların daha yüksek bir emisyona yol açtığını ortaya koydular. Bunun özellikle sıcak, güneşli yerlerde olduğunu tekrar söylemekte yarar var.

Araştırma, otomobillerin emisyonunu azaltmak için büyük çabalar sarfedildiğini, Lakin yeni yolların devamlı olarak yapıldığını söylüyor. Bundan dolayı özellikle şehirlerde asfalta bir alternatif aranması gerekebilir.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ