Teknoloji Haberleri

Heyecan Yaratan Keşif: Kozmosun Bilinen Birinci 3 Güneşli Gezegeni

Eğer Star Wars filmlerini izlediyseniz, Luke Skywalker’ın “memleketi” Tatooine gezegenini biliyor olmalısınız. Bu gezegenin en dikkat çekici …

Heyecan Yaratan Keşif: Kozmosun Bilinen Birinci 3 Güneşli Gezegeni

Eğer Star Wars filmlerini izlediyseniz, Luke Skywalker’ın “memleketi” Tatooine gezegenini biliyor olmalısınız. Bu gezegenin en dikkat çekici donanımı, iki farklı Güneş’e sahip olmasıydı. Ama şimdi gerçek Dünya’da, bundan çok daha etkileyici bir güneş sistemi keşfedilmiş durumda. Astronomlar, Orion takım yıldızının hemen yanında, Dünya’dan 1.300 ışık yılı uzaklıkta yer alan, 3 yıldızlı yeni bir sistem keşfettiklerini bildirdilar.

GW Orionis adı verilen bu sistemde, GW Ori A ve GW Ori B isimli iki yıldız birbirlerinin yörüngesinde dönüyor. GW Ori C isimli üçüncü yıldız ise, diğer iki yıldızın etrafında yer alan yörüngesini takip ediyor. GW Ori C’nin diğer iki yıldıza olan mesafesinin, ortalama 1.200 milyon kilometre olduğu bilgisi yer alıyor.

Exeter Üniversitesi’nden Stefan Kraus ve ekibi tarafından yürütülen çalışmada, üçlü sistemin ön gezegen diskinde 3 farklı halkanın tespit edildiği belirtiliyor. Bu halkalardan en içte yer alanı, araştırmacılara göre oluşmakta olan yeni bir gezegene işaret ediyor. En azından araştırmacıların yorumu bu yönde.

Eğer bu gerçekten yeni bir gezegense, kainatde bilinen üç yıldızlı (ya da güneşli) ilk ve tek gezegen olarak kayıtlara geçecek.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ