Teknoloji Haberleri

HTC, Yalnızca 1 Yıl Sonunda Gelen Şok İstifa ile Şaşırttı

HTC, Başkanı ve CEO’su Yves Maitre’nin kişisel sebepler bu sebeple istifa ettiğini açıkladı. Bu duyuru, CEO’nun firmadaki görevinin yalnızca bir …

HTC, Yalnızca 1 Yıl Sonunda Gelen Şok İstifa ile Şaşırttı

HTC, Başkanı ve CEO’su Yves Maitre‘nin kişisel sebepler bu sebeple istifa ettiğini açıkladı. Bu duyuru, CEO’nun firmadaki görevinin yalnızca bir yıl kadar devam ettiği anlamına geliyor. Bu istifa ile beraber yönetim kurulu üyesi ve ortak kurucu Cher Wang, bir kez daha CEO konumuna geçiyor.

HTC’nin açıklamasına göre “devam eden COVID-19 salgını sebebiyle var olan katı ülkeler arası seyahat sınırlamaları” geçtiğimiz 11 ayın büyük bir kısmını Avrupa’daki ailesinden uzakta geçirmek zorunda kalan Fransız yöneticiyi oldukça etkiledi. Bu yüzden de kurul, Maitre’nin istifasını kabul etme kararı aldı.

Maitre’nin HTC’yi yönettiği zamanda firma, VR bölgesindeki varlığını Vive Cosmos modüler başlık ailesi ile genişletmeye çalıştı ve daha kompakt olduğu söylenen yeni nesil cihazlarını da sergiledi. Daha sonra Vive XR Suite yayımlanarak VR çabaları işletme sektörüne yoğunlaştırıldı. Son olarak da firma ilk 5G akıllı mobil cihazı U20‘yi yayımladı.

Yine de eski CEO, firmayı düzlüğe çıkartmayı başaramadı. HTC 2020’nin ikinci çeyreğinde art arda dokuzuncu çeyrek süresince kayıp yaşadığını açıkladı ve 1,84 milyar NT$ zarar (ortalama 62 milyon Amerika Birleşik Devletleri doları) açıkladı.

Firma, Aralık ayındaki işten çıkarmaların daha sonra Haziran ayında daha fazlasının geleceğini duyurmuştu Lakin etkilenecek olan çalışan sayısını belirtmemişti. Konuya yakın bir kaynağın belirttiğine göre bu en son işten çıkarma olaylarının sorumlusu Maitre değildi ve bazı zaman Maitre, buna karşıydı. Bu da yöneticinin istifasını aylar evvel verdiğini – yüksek seviye yöneticiler için tipik bir süreç – öneriyor.

Wang’in tekrar yönetime geçmesi ile beraber ortak kurucunun yalnızca finansal sorunları çözmesi değil, Sosyal paylaşım sitesi Facebook’un dedikodulari yer alan yeni nesil tekil VR başlığına karşı da iyi bir mücadele vermesi gerekecek. Wang’ın aynı zamanda şirketin küçülen mobil cihaz işinin de sürdürülebilir olmasını sağlaması şart.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ