Teknoloji Haberleri

Huawei ABD Hükümetine Dava Açıyor!

Huawei ABD Hükümetine Dava Açıyor!

Şirkete getirilen kısıtlamaların anayasaya aykırı olduğu iddia ediliyor

                                  

Huawei, Çin hükümetine bağlanan suçlamaları diğer ülkeler için güvenlik tehdidi haline getirdiği ve diğerlerinden teknoloji çaldığını iddia ettiği yönündeki suçlamaları savunmaya devam ederken, ABD’nin Doğu Bölgesi’ndeki(Teksas) federal mahkemeye bir dava açtığını açıkladı.

Bugün Çin’de bir basın toplantısında, başkan Guo Ping, Kongre eylemlerinden sonra başka seçenek bırakılmadığını iddia etti ve işinin sınırlanılmak için hareket edildiğini, bunun  hem ABD’ye hem de Çin’e zarar verdiğini söyledi. Ping’e göre (şirketin katlanan Mate X cihazlarından birine atıfta bulunarak) “Huawei hiçbir zaman arka kapağa implante yapmadı ve asla yapmayacak … ve başkasının bunu yapmasına izin vermeyecek.”

                           

Ayrıca, ABD hükümetini, şirketlerini herhangi bir kanıt olmadan lekelemek ve e-postaları çalmakla suçlayarak, dünyadaki 5G teknolojisinde rekabet edebilme yeteneğini engellemekle suçladı. Huawei, 2019 Ulusal Savunma Yetki Yasası’nın (NDAA) 889. Bölümüne odaklandığını belirterek bu bölümde yazanlarla, federal kurumların alakası olmadığına, adil bir şekilde yargılanmadıklarına değindi.

Global Siber Güvenlik ve Gizlilik Sorumlusu John Suffolk, “ Bu mükemmel olduğumuzu söylemek değil. Her zaman mükemmel kodlar ürettiğimizi söylemek değil. Dünya bunu söyleyebilir. Ama söyleyebileceğimiz şey şu: Ar-Ge ve güvenliğimize multi-milyar dolarlık yatırımlar yapmaya devam edeceğiz ”dedi.

Baş Hukuk Müşaviri Dr. Song Liuping, “Huawei’nin Çin hükümeti tarafından sahiplenilmediğini, kontrol edilmediğini veya etkilenmediğini, belirtirken ayrıca Huawei’nin mükemmel bir güvenlik sicili ve programı var” dedi. Huawei, yakın gelecekte olası görünmese de, güvenlikle ilgili endişeleri çözmek için ABD hükümetiyle birlikte çalışmaya istekli olduğunu belirtti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ