Teknoloji Haberleri

Huawei Gelirini 19,1 Oranında Artırdı

Huawei Gelirini 19,1 Oranında Artırdı

Teknoloji devlerinden olan ünlü telefon markası Huawei şirketinden verilen bilgiye göre, firmanın 2019’daki küresel satış geliri ortalama yıllık yüzde 19,1 oranında yükselerek 123 milyar dolar olmuştur, şirketin net karı ise 9 milyar dolara yükselmiştir. Firmanın operasyon kaynaklı nakit değişimi ise senelik yüzde 22,4 gibi bir oranla artarak 13,1 milyar dolar şeklinde olmuştur denildi.

Huawei, uzun süreli ve sürdürülebilir araştırma işlerinin bir parçası olarak 2019 yılı gelirinin yüzde 15,5’ini oranını (131,7 milyar yuan, yaklaşık 19 milyar dolar) Ar-Ge’ye yatırım şeklinde gerçekleştirmiştir.

Firma, son 10 sene içerisinde 84 milyar dolardan fazla Ar-Ge yatırımı gerçekleştirdi.

– “Emin adımlarla yolumuza devam ediyoruz”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Huawei Dönüşümlü Üst Yöneticisi (CEO) ve Yönetim Kurulu Üyesi Eric Xu, 2019’un, Huawei için olağan dışı bir yıl olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Karşı karşıya kaldığımız birçok dış kaynaklı baskıya rağmen işimiz ve müşterilerimiz için değer yaratmaya odaklandık. Tüm dünyadaki iş ortaklarımızın güvenini kaybetmemek için üstün bir çaba sarf ettik. Sonuç olarak, işimizde herhangi bir kayıp yaşamadık ve emin adımlarla yolumuza devam ediyoruz.

Ürün ve hizmetlerimizin rekabetçi gücünü artırmaya, açık inovasyonu teşvik etmeye, müşterilerimiz ve genel olarak tüm toplum için daha fazla değer yaratmaya devam etmeliyiz. Endüstrilerin dijital ve akıllı dönüşümü ile sunulan tarihi fırsatları yakalamanın tek yolu, uzun vadede bu güçlü büyümeyi devam ettirebilmektir.”

Huawei Tüketici Elektroniği Grubu, sene boyunca sevkiyatı gerçekleştirilen toplam 240 milyon adet akıllı telefonla büyümesini sürdürdü.

Şirket; masaüstü bilgisayar, tablet, giyilebilir teknoloji ve akıllı ekranların da dahil olduğu ürün gruplarını yapay zeka teknolojileri ile geliştirdi.

Huawei Tüketici Elektroniği Grubu’nun 2019’da elde ettiği satış geliri, yıllık yüzde 34’lük artışla 66,9 milyar dolara ulaştı.

– 5G geliştirme merkezleri hayata geçirildi

GSM operatörlerine hizmet sunan Huawei Carrier İş Birimi ise 2019 yılında 5G ağlarının ticari olarak kullanılmasını sağladı.

Şirket, 5G’nin ticari olarak benimsenmesi ve bu alanda yenilikçiliği teşvik etmek üzere dünya çapında iş ortakları ile birlikte 5G geliştirme merkezlerini hayata geçirdi.

Huawei’nin bu alandaki yatırımlarından olan ve 50’den fazla ülkede kullanılan RuralStar baz istasyonu çözümleri, uzak bölgelerdeki kapsama sorunlarını etkin bir şekilde çözüyor.

40 milyondan fazla kişiye mobil internet erişimi sağlayan bu hizmetlerle birlikte 2019’da Huawei’nin bu iş biriminden edilen satış geliri, yıllık yüzde 3,8’lik artışla 42,5 milyar dolara ulaştı.

Huawei Enterprise İş Birimi de farklı endüstrilerin dijital dönüşüm süreçlerini desteklemeye devam ediyor. Dünyada 700’den fazla şehir ve 228 Fortune Global 500 şirketi, dijital dönüşüm iş ortağı olarak Huawei’yi seçti.

Huawei, 2019’da Akıllı Hesaplama alanındaki stratejilerini de hayata geçirdi. Huawei, bu stratejinin bir parçası olarak, yapay zeka işlemcisi olan Ascend 910 ve Atlas 900’ü pazara sundu.

Şirketin 2019 yılında Enterprise İş Birimi’nden elde ettiği satış geliri ise yıllık yüzde 8,6’lık artışla 12,8 milyar dolara ulaştı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ