Teknoloji Haberleri

HUAWEI MateBook 13 2020 incelemesi!

HUAWEI MateBook 13 2020 incelemesi!

HUAWEI, son zamanda ardı sıra yeni dizüstü bilgisayar modellerini piyasaya sürdü. Bunlardan daha evvel geliştirilen MateBook D modellerinden MateBook D15 serisini detaylarına bakmıştık hatırlarsanız. aynı zamanda MateBook D14 modeli ile farklı bir alternatif daha sunan HUAWEI’nin bu dizüstü bilgisayarı da elimizde, yakın zamanda onun da geniş bir şekilde incelemesini sizlere sunacağız. Lakin daha evvel, çok daha taze bir model var ki, o da bugün yakın zamandan inceleyeceğimiz MateBook 13 2020 modeli.

HUAWEI’nin MateBook ailesi zaten oldukça kompakt dizüstü bilgisayarlardan biraraya geliyor. Böylece gün içinde rahatça yanınızda taşıyabiliyor ve mobil alanında rahat işinizi yapabiliyorsunuz. Yeni Matebook 13 de böylesi bir dizüstü bilgisayar. bunun yanısıra özelliklerinde pek çok yeteneği içerisinde yer alıyor. Şimdi sıra sıra hepsinden söz edelim.

HUAWEI MateBook 13 Tasarım Detayları

MateBook 13, belirttiğimiz gibi oldukça kompakt bir model. yalnızca 1,3 kilogram kilograma sahip olan dizüstü bilgisayar, 14,9 mm‘lik kalınlığıyla da oldukça ince bir dizüstü bilgisayar oluyor. Evet, ince ve hafif olması önemli, Lakin aynı zamanda oldukça şık bir gövdeye de sahip. Metalik çerçeve ve köşelerde elmas kesim kaplaması ile özenle hazırlanan dizüstü bilgisayar, alüminyum karışımlı malzemeyle oldukça sağlam yapıda dizayn edilmiş.

Birazdan daha geniş bir şekilde olarak söz edeceğimiz dizüstü bilgisayar’ın ekranı 13 inç boyutunda. Ekranın hemen altında uzanan klavye bölgesi arka aydınlatmaya sahip ve gerek tuş yüksekliği gerek bu tuşların birbirine olan mesafesi uzun soluklu yazı yazmaya oldukça uygun. Klavyenin altında da oldukça geniş bir touchpad bölgesi bulunuyor. Özellikle mobil kullanmayı tercih edenlerde bu touchpad işinize oldukça yarayacak.

dizüstü bilgisayar’ın köşesine yerleştirilen güç butonu, aynı zamanda parmak izi sensörü olarak da görev yapıyor. Windows Hello üstünden etkinleştirebileceğiniz bu sensör, kolayca parmak izinizi eklemenizi ve güvenli oturum açma seçeneği sağlıyor.

MateBook 13’ün çevresine incelediğimizde, sol kenarda bir USB-C portu ve 3.5 mm kulaklık girişi göze çarpıyor. Bu USB-C portu üstünden dizüstü bilgisayar’ı şarj edebiliyorsunuz. bunun yanısıra sağ tarafta bir USB-C portu daha bulunuyor. Evet, kompakt dizüstü bilgisayarlarda az bağlantı göze çarpıyor, Lakin MateBook 13, fazlasını sunuyor.

Bunun yanı sıra, kutu içerisinde bir bağlantı adaptörüne bulunduran MateBook 13, Böylece USB-C üstünden pek çok bağlantı noktasına ulaşabilme olanağı sunuyor. Bu adaptörü, dizüstü bilgisayar’ın USB-C portuna takıyorsunuz ve Böylece dizüstü bilgisayar, tam boyutlu USB, tam boyutlu HDMI, VGA ve USB-C portlarına sahip oluyor.

HUAWEI MateBook 13 Ekran Özellikleri

MateBook 13, 13 inç büyüklüğünde ve 2K çözünürlüğünde FullView ekrana sahip. İnce kenar çerçeveleriyle çevrelenmiş ekran, Böylece yüzde 88 ekran / gövde oranına ulaşıyor. 3:2 en – boy oranının korunduğu ekranda sRGB renk gamutunun ise yüzde 100’ü karşılanıyor. Böylece ekran boyutu ve sağlanan görsellik tatmin edici düzeyde olurken, multimedya kullanımı ve okuma başta olmak üzere, tüm görsel ihtiyaçlar En kaliteli biçimde karşılanabiliyor.

dizüstü bilgisayar’ın ekranı IPS panele sahip. Böylece 178 dereceye kadar geniş görüş açısı sağlayan ekran, kontrast oranıyla 1000:1, 300 nit seviyesinde de gözalıcılık üretebiliyor. Bunlar da oldukça ideal rakamlar.

HUAWEI MateBook 13 güçlü Özellikler

MateBook 13, güçlü teknik donanımlare sahip. Elimizdeki model, Intel’in 10’uncu nesil işlemci ailesinden Core i5-10210U CPU içerisinde yer alıyor. Böylece üst seviye işlem gücü gerektiren uygulamalar için oldukça yeterli olan dizüstü bilgisayar’ta RAM kapasitesi 8 GB olurken, 512 GB SSD de içerikte bulunuyor.

Eğer biraz daha güçlü bir model arıyorsanız, MateBook 13’ün farklı bir konfigürasyon seçeneği daha var. Bu seride de Core i7-10510U işlemci yer alırken, RAM kapasitesi 16 GB olarak tutulmuş.

Grafik tarafına sıra geldiğinde her iki seride de NVIDIA ile iş birliğine gidilmiş. NVIDIA GeForce MX250 grafik kartını bulunduran MateBook 13, Böylece multimedya konusunda daha fazla yararlanabilme olanağı tanıyor. Öte yandan yerel grafik birimi olarak Intel UHD Graphics 620 biriminin yer aldığı bilgisini de verelim.

MateBook 13’ün teknik detayları içinde önemli sahip olduğu detaylarından bir başkası ise 2×2 MIMO çift Wi-Fi anteni içermesi. Böylece 1733 Mbps’e kadar indirme hızı sağlayabildiğiniz dizüstü bilgisayar’ta, Bluetooth 5 desteği de Tabiki bulunuyor.

dizüstü bilgisayarın güçlü sistem öğeleri ile beraber üst gömlek uygulamaları çalıştırabiliyorsunuz, Lakin güçlü teknik kadronun yanında gücüne direkt etkide yeralan bir diğer kalem de kuşkusuz soğutma sistemi. HUAWEI, bu modelinde Shark Fin 2.0 fan tasarımına yer vermiş. İçeriğinde çift fan bulunduran dizüstü bilgisayar, Böylece iç yüzeyde oluşan ısıyı süratli bir biçimde dışarıya atabiliyor. bununla beraber normal gücüne göre yüzde 25’lik hız artışı sağlanırken, dizüstü bilgisayar’ın sessiz çalışması da gözetilmiş.

HUAWEI MateBook 13 Pil Performansı

Peki, MateBook 13’ün pil performansı nasıl? Şimdi biraz da bundan söz edelim ki bu konu bilhassa önemli. Zira kompakt dizüstü bilgisayarlardan beklediğimiz en mühim özelliklerden biri, uzun süreler şarja ihtiyaç duymaması; bizi, evden ofise yahut ofisten eve giderken yanımızda şarj adaptörü taşımak zorunda bırakmaması.

HUAWEI, bu cümlenin 2 tarafında da hoş bir çözüm sunuyor bizlere. Bunlardan birincisi, MateBook 13 zaten halihazırda uzun bir pil ömrü sunuyor. Mesela Full HD bir videoyu dizüstü bilgisayar’ta oynattığınızda, 11 – 12 saat içinde kesintisiz performans sağlayabiliyorsunuz. Bu süre, gmeşhurk kullanım için oldukça yeterli olurken, oldu da dizüstü bilgisayar’ı şarj etmeniz gerekti diyelim, o zaman da HUAWEI’nin minik, Lakin bir o kadar güçlü şarj adaptörüne başvuruyorsunuz.

MateBook 13’ün şarj adaptörü, bir mobil cihaz şarj adaptöründen hallice dizaynıyla, dizüstü bilgisayar’ın kompakt yapısına ayak uyduracak cinsten. Böylece isterseniz cebinizde bile taşıyabilirsiniz. ufak boyutlu ve yalnızca 160 gram ağırlığında olan bu adaptör, HUAWEI SuperCharge donanımıni destekliyor; yani süratli şarj olanağı tanıyor. Yalnızca 15 dakikalık şarjla, ortalama 2,5 saat civarında kullanım sağlayabiliyorsunuz. Böylece MateBook 13, hem pil performansıyla uzun soluklu kullanabileceğiniz, hem de şarj etme konusunda pratik çözüm sağlayan bir model olmasıyla öne çıkıyor.

MateBook 13 ile mobil cihazı Birbirine Bağlayın

Evet, buraya kadar Matebook 13’ü tasarımından ekranına, teknik kadrosundan performansına kadar tanıdık; şimdi ise HUAWEI’nin dizüstü bilgisayar ile akıllı mobil cihazı bir araya getiren mühim donanımı Çoklu Ekran İş Birliği‘nden söz edelim.

Hatırlarsanız bu etkiye daha evvel MateBook D15 incelemesinde de değinmiştik. HUAWEI’nin bir süredir piyasaya çıkarttığı modellerde kullandığı bu özellik, herkes tarafından bilinen dizüstü bilgisayar kullanım kalıplarını kırarak, akıllı mobil cihazlarla daha kolay iletişim kurulabilme özgürlüğü tanımasıyla fark yaratıyor. Lakin Tabiki bu özellikten yararlanabilmeniz için bir HUAWEI mobil cihazunuzun olması gerektiğini altını çizelim.

Çoklu Ekran İş Birliği, mobil cihazınuzu dizüstü bilgisayar’ın ekranına taşıyor. Böylece telefon ve bilgisayar içinde veri aktaracağınız zaman herhangi bir kablo kullanmanıza yahut internet üstünden dosya transferiyle uğraşmanıza gerek yok. Dosya ve dokümanlarınızı, fotoğraf ve videolarınızı sürükle – bırak yöntemi ile tutup mobil cihazın içine yahut dizüstü bilgisayar’a atabiliyorsunuz.

Bu donanımı çalıştırmak da oldukça basit ve farklı yollarla yapabiliyorsunuz. İsteğe göre dizüstü bilgisayar’taki PC Manager uygulamasını çalıştırıp, buradan Bağlan tuşuna tıklayarak, dizüstü bilgisayar’ın Bluetooth bağlantısı üstünden mobil cihazınuzu bulmasını sağlayabilirsiniz; isterseniz mobil cihazın NFC donanımı aracılığıyla, mobil cihazı MateBook 13’e dokundurarak bağlantı kurabilirsiniz. Her iki yöntem de oldukça kolay; tercih size kalmış.

Tabiki telefon ve dizüstü bilgisayar’ı birbirine bağlayarak illa veri transferi yapacaksınız diye bir şey yok. mobil cihazınuzdaki WhatsApp yazışmalarınızı takip edebilir, Instagram yahut Facebook‘ta da dizüstü bilgisayar’ın bir köşesinde, yine mobil cihazınuz üstünden dolaşabilir, mobil cihazınuzdaki uygulamaları kolaylıkla buradan kullanabilirsiniz.

HUAWEI MateBook 13 ile Çoklu Ekran İş Birliği deneyimini hemen yukarıdaki videomuzda görebilirsiniz.

Sonuç

Sonuç olarak değerlendirdiğimizde, HUAWEI MateBook 13, herkes tarafından bilinen dizüstü bilgisayar kalıplarının dışına çıkmayı başaran modeller içinde bulunuyor. Kompakt dizaynıyla gün içinde sürekli yanınızda bulundurabileceğiniz, güçlü teknik donanımlari ile performans konusunda kaygılenmeyeceğiniz, yenilikçi yazılım donanımlarıyla de kalıpların dışına çıkabileceğiniz bir model MateBook 13. Eğer bu tür yenilikçi bir dizüstü bilgisayar arıyorsanız, kolaylıkla tercih edebilirsiniz.

CHIP Online Notu: %90

+ Kompakt ve şık tasarım
+ FullView ekran
+ Zengin kullanım seçenekleri
+ güçlü teknik donanımlar
+ Pil performansı ve süratli şarj
+ Parmak izi sensörü
+ Bağlantı adaptörü
+ Çoklu Ekran İş Birliği

HUAWEI MateBook 13 Teknik Özellikler

  • İşletim Sistemi: Windows 10
    Ekran: 13 inç IPS (2160×1440)
  • İşlemci: 10. Nesil Intel Core i5-10210U
  • RAM: 8 GB
  • Depolama: 512 GB SSD
  • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce MX250
  • Bağlantılar: USBC (2 adet), USB, HDMI, VGA, 3.5 mm kulaklık girişi
  • Boyutlar: 286 x 211 x 14,9 mm
  • Ağırlık: 1,3 kg.

ADVERTORIAL

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ