Teknoloji Haberleri

Huawei’den Yeni Sürpriz: Android Gidiyor, Yerine HarmonyOS Geliyor

Huawei, Android’i kullanmasının yasaklanmasının daha sonra kendi alternatif işletim sistemini geliştirdiğini söylemişti. HarmonyOS, Çinli telefon …

Huawei’den Yeni Sürpriz: Android Gidiyor, Yerine HarmonyOS Geliyor

Huawei, Android’i kullanmasının yasaklanmasının daha sonra kendi alternatif işletim sistemini geliştirdiğini söylemişti. HarmonyOS, Çinli telefon devi tarafından iddialı sözlerle tanıtılsa da, firma daha sonra bundan vazgeçmiş ve işletim sisteminin akıllı saat, akıllı hoparlör gibi cihazlara yönelik olduğunu belirtmişti.

Şimdi ise Huawei’nin tüketici bölümü CEO’su Richard Yu’ya göre HarmonyOS, mobil cihazlara girmeye hazır duruma geldi. Yu, işletim sisteminin mobil cihazlara yönelik bir sürümünün geliştiricilere aralık ayında sunulacağını söylerken, HarmonyOS’lu cihazların gelecek sene ortaya çıkabileceğinin işaretini verdi. bu sebeple Huawei P50’nin HarmonyOS ile gelme ihtimali var.

Huawei’nin kullanıma sunduğu OpenHarmony ise geliştiricilerin HarmonyOS’un açık kaynak kodlu sürümü üstünde değişiklik yapmasına ve onu geliştirmesine izin verecek. OpenHarmony başta çok düşük özellikli mobil cihazlara açık olacak (128MB RAM ve daha azı için) Lakin bu kısıtlama, nisanda 4GB’a yükseltilecek. Ekim 2021’de ise kısıtlamalar kaldırılacak.

Yeni bir işletim sistemi ortaya çıkarmak, hemen hemen tekerleği yeniden icat etmeye benzediğinden Huawei’nin aşması gereken zorlu ve uzun yollar var. Geçmişteki Windows Mobile gibi platformların çabalarına incelediğimizde asıl mesele, Huawei’nin denemeye gücünün yetip yetmeyeceğinden çok, bu çabaya değip değmeyeceği olabilir.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ