Teknoloji Haberleri

Huawei’ye bir kötü haberde İngiltere’den geldi

Huawei’ye bir kötü haberde İngiltere’den geldi

Huawei yasaklamaları Amerika Birleşik Devletleri’de sürmeye devam etmekte. Amerika Birleşik Devletleri yönetimi yasaklama kararlarıyla beraber, ortağı olduğu ülkeleri de yasaklama yapmaya çağırıyor. Bu ülkelerden biri de yakın müttefiki İngiltere olabilir. İngiliz The Daily Telegraph tarafından ortaya atılan iddia bunu söylüyor.

Daha evvelden Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, şirkete dair alınan kararlarda devam kararı almıştı. Geniş çaplı uygulanan ambargo kararının zamanı uzatılmıştı. Bu ambargo neticesinde Huawei ürünleri Amerika Birleşik Devletleri’de kullanılmıyor ve Amerika Birleşik Devletleri’li şirketler Huawei ile işbirliği yapamıyor.

İngiltere de Huawei yasaklamaları için hazırlıkta

Çinli şirketin yaşadığı yasaklamalar ve ambargolar uzun süredir biliniyor. Yanına diğer ülkeleri de almak isteyen Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere için bunu başarmış olabilir. Çıkan haber kanallarına göre İngiltere de Huawei 5G cihazlarını kullamayı bırakacak. Söylenene göre İngiltere genelinde kullanım oranını yüzde 0’a çekmek gibi bir hedef bulunuyor.

Amerika Birleşik Devletleri tarafından Huawei yasaklamaları uygulanmasına rağmen Avrupa’daki 5G altyapısının önemli bir kısmında Huawei cihazları kullanılıyor. Firma, İngiltere’de de hatırı sayılır altyapıya sahip. Durum böyle iken diğer marka cihazlara geçişin nasıl olacağı merak ediliyor. İddialara göre ülkenin hedefi, 2023 senesinde Huawei ürünlerinin kullanımını yüzde 0’a indirmek. bazı zaman İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın bu konuyla alakalı toplantı yaptığı açıklandı.

Geçiş sürecinin corona virüs sebebiyle uzun süreceği de iddialar içinde. Lakin daha evvelden İngiltere Başbakanının Huawei ile yakın ilişkiler kurduğu biliniyordu. Bu ilişkilerin ardından alındığı iddia edilen bu karar şaşırttı.

 

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ