Teknoloji Haberleri

Imajlı görüşme oranı arttı

Yapılan araştırmalar, 2020 senesinde kişilerın dijital mekanlarda ve mobil mobil cihazlarıyla geçirdikleri zamanda büyük bir artış olduğunu …

Imajlı görüşme oranı arttı

Yapılan araştırmalar, 2020 senesinde kişilerın dijital mekanlarda ve mobil mobil cihazlarıyla geçirdikleri zamanda büyük bir artış olduğunu gösteriyor. Bu artıştaki en büyük etken Covid-19 pandemisi olurken, kişiler sosyalleşme gereksinimlerini dijital mekanlarda gideriyor.

Görüntülü görüşme yapanlar yüzde 273 arttı

Sosyalleşme haricinde, alışveriş, uzaktan çalışma ve bankacılık gibi işler için de mobil telefon kullanımında ciddi bir artış bulunuyor. Araştırma sonuçlarına göre, kişilerın ortalama yüzde 80’i cep mobil cihazı kullanımlarının arttığını söylüyor.

En büyük artışın ise görüntülü görüşmede olduğu görülüyor. Yakın çevresiyle video konferans programları aracılığıyla görüntülü görüşme yapanların sayısındaki yüzde 273,5 artış, oldukça öne çıkıyor.

Bu artış, özellikle bankacılık sektöründe de yeni alışkanlıkları beraberinde getirdi. İşCep’in Müşteri Olmak İstiyorum donanımı aracılığıyla kullanıcılar İşCep uygulaması üstünden İş Bankası müşteri temsilcisiyle görüntülü görüşme yaparak İş Bankası’ndan hesap açtırabiliyor.

Özellikle yüz yüze temaslardan kaçındığımız bugünlerde, İş Bankası müşterisi olmak talep edenlerin yoğun ilgi gösterdiği Müşteri Olmak İstiyorum donanımı aracılığıyla, İşCep’ten müşteri temsilcisi ile yapacağınız görüntülü görüşme Daha sonra adresinize kurye ile gönderilen imza formuna atacağınız tek bir imzanız ile hesap açılışını kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Birçok alışkanlığımızın değiştiği ve dijitalleştiği bu zamanda İş Bankası, İşCep’in Müşteri Olmak İstiyorum donanımı gibi inovasyonlarla kişilerın hayatını kolaylaştırmaya devam etmekte.

İşCep Müşteri Olmak İstiyorum donanımıne dair daha fazla detay için linke tıklayabilirsiniz.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ