Teknoloji Haberleri

İnanılmaz deney! Kozmonotların beyni incelendi, uzayın tesiri ortaya çıktı

Cuma günü paylaşılan bir çalışmada, uzun görevlerden ülkeler arası Uzay İstasyonu’na dönen 8 erkek Rus kozmonotun beyni ortalama yedi ay sonra …

İnanılmaz deney! Kozmonotların beyni incelendi, uzayın tesiri ortaya çıktı

Cuma günü paylaşılan bir çalışmada, uzun görevlerden ülkeler arası Uzay İstasyonu’na dönen 8 erkek Rus kozmonotun beyni ortalama yedi ay sonra incelendi.

“Yeni Motor Becerisi Kazandılar”

Araştırmacılar, kozmonotların beyinlerinde, erkeklerin daha becerikli, Lakin biraz daha zayıf görüşe sahip olduklarını gösteren ufak değişiklikler keşfetti. Çalışmanın baş yazarı Steven Jillings, Business Insider’a “Aslını söylemek gerekirse bisiklet sürmek gibi bir tür yeni motor becerisi kazandılar” dedi.

Kozmonotların Beyinlerinin 3D Görüntüsü Üretildi

Araştırmacılar, kozmonotların beyinlerinin 3 boyutlu görüntülerini üretmek için bir tür MRI teknolojisi kullandılar. Taramalar beyincikte artış göstermiş dokular gösterdi: beynin denge, koordinasyon ve duruştan sorumlu kısmı (aşağıdaki görselde yeşil renkle gösterilmiştir).

Yakın Görüş kabiliyetleri Azaldı

Lakin taramalar, uzaydan dönen kişilerın yakın görüş kabiliyetleri azaldı. Bu değişikliklerin her ikisi de potansiyel olarak uzun süreli olabilir. Uzayda görüşün Dünya’dakine kıyasla daha bulanık olabildiği belirtiliyor. Bu da kozmonotların görüş becerilerindeki gerilemeyi açıklayabilecek ana neden olarak belirtiliyor. 

Jillings, “Bir sonraki görevlerine gittiklerinde Aslını söylemek gerekirse daha süratli adapte olabilmeleri mümkün.” diyor.

Bilim adamları hala görme bozukluğunun kalıcı olma derecesini belirlemeye çalışıyorlar.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ