Teknoloji Haberleri

İNTERNET KAFELERDE MÜZİK YAYININA HAPİS CEZASI

İNTERNET KAFELERDE MÜZİK YAYININA HAPİS CEZASI

İNTERNET KAFELERDE MÜZİK YAYININA HAPİS CEZASI

Yeni getirilen bir yasa sonucu artık kafelerde televizyon ya da radyodan lisanssız müzik yayını yapanlara 5 yıla kadar hapis cezası uygulanacak. Geçtiğimiz günlerde birçok şehir merkezinde bulunan kafelere polis eşliğinde denetime giden MÜYORBİR avukatları, müşterilerine izinsiz müzik dinleten işletmeciler konusunda tutanak tuttu. Bazı kafe sahiplerine ise tutanak doğrultusunda, başsavcılıkça ‘Manevi yahut mali haklara tecavüz’ iddiasıyla Fikir ve Sanat Eserlerini hiçe saymaktan hapis cezalarına dayanan davalar açıldı. İddianameye istinaden pek çok işletmeci davalara itirazda bulundu. Televizyon ya da radyodan herhangi bir müzik yayının yasak olduğuna dair bilgileri olmadığını öne süren kişiler kabul etmediklerini söyleseler de MÜYAPBİR konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

internetcafe

Telif hakkını ödenmeden ya da ruhsat alınmadan müzik eserlerinin çalındığını tespit ettiklerini dile getirdi. Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun ülkemizde 1950’den beri hüküm sürdüğünü ancak bugüne değil gerekli koşulların oluşmamasından dolayı uygulanamadığını belirtti. Kişilerin kanuna dair bilgilerinin olmaması dâhilinde böyle bir eylemi gerçekleştiriyorlarsa alakalı meslek kuruluşlarından müzik bedelleri ödemeleri durumunda davadan vazgeçileceğine de dikkat çekti.

Son zamanlarda teknolojinin de gelişmesiyle korsan müzik dinleme oranın da artması böyle bir kanunun uygulanması koşulunu sağladı. Eserlere sahip olan sanatçıların verdiği emeği de hiçe sayan bu tür gelişmeler onların da durumdan şikâyetçi olmasına yol açıyor. Özellikle yaklaşık 10 senedir albüm satışlarının düşmesinin internet ortamından müziklere ulaşımının kolaylaşmasına bağlıyorlar. Bu tür bir korsanlığın mali haklara olduğu manevi haklara da ciddi zararları olması sebebiyle önlemler alan Müzik Yorumcuları Meslek Birliği Yönetim Kurulu gereken koşulların sağlanması için tüm imkânların gerçekleştirilmesi için hukuki aşamaları da zorlayacaklarını belirtti. Henüz bilgi sahibi olmadıklarını iddia edenler içinse sadece bir defaya mahsus ılımlı olacaklarını söyledi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ