Teknoloji Haberleri

İnternette Pozisyon Nasıl Gizlenir? İşte İnternette Pozisyonunuzu Gizlemenin Yolu

Chrome, Firefox ve Microsoft Edge gibi birçok popüler web tarayıcısı, sitelerin konum bilginizi (geolocation) talep etmesine olanak sağlıyor. Bu …

İnternette Pozisyon Nasıl Gizlenir? İşte İnternette Pozisyonunuzu Gizlemenin Yolu

Chrome, Firefox ve Microsoft Edge gibi birçok popüler web tarayıcısı, sitelerin konum bilginizi (geolocation) talep etmesine olanak sağlıyor. Bu bilgiyi vermeyi kabul ederek hava durumu, size en yakın ytesirli servisi bulma gibi yararlı olabilecek işlevlere kavuşabiliyorsunuz. Lakin bazı durumlarda ciddi gizlilik sorunları da ortaya çıkabilir.

Bu yüzden Chrome, Firefox ve Microsoft Edge’de konumunuzu gizlemek yahut meraklı sitelere sahte bir konum göstermek isteyebilirsiniz.

Chrome’da Geolocation’ı Devre Dışı Bırakma

Google Chrome, varsayılan olarak her site için konum bilginizi paylaşmak isteyip istemediğinizi soruyor. Bu işlevi bir site için hatalılıkla açtıysanız yahut kapadıysanız, aşağıdaki adımları izleyin.

Ekranın sağ üstündeki üç noktaya tıklayın, Ayarlar > Gizlilik ve Güvenlik > Site Ayarları > Konum yolunu izleyin. Burada Erişmeden evvel sor ayarını göreceksiniz. Bu ayarın açık konumda olması gerekiyor.

Burada konum bilgisi erişimine izin verdiğiniz ve vermediğiniz sitelerin de bir listesini göreceksiniz. Konum bilgisi erişimini iptal etmek için, “İzin ver

Firefox’ta Konumunuzu Gizleme

Chrome gibi Firefox da konumunuzu öğrenmek isteyen her site için size bir soru yöneltiyor. Firefox’un konum ayarlarına ulaşmak isterseniz, sağ üst köşedeki üç yatay çizgi simgesine tıklayın, daha sonra Seçenekler > Gizlilik ve Güvenlik yolunu takip edin. Biraz aşağı kaydırarak “İzinler” başlığını bulun. Burada Konum satırının karşısında Ayarlar

Rahatsız edici olabilen konum isteği bildirimlerini engellemek için, yukarıdaki iletişim kutusunda “Konumumu öğrenme isteklerini sormadan engelle” seçeneğini işaretleyin. Bunu yaptığınızda hiçbir sitenin konum öğrenme isteğini görmeyeceksiniz.

Edge’de Konum Paylaşmayı Devre Dışı Bırakma

Geolocation’ı kapatmak için Edge’de uymanız gerekenler, Chrome’dakine çok benziyor. Tarayıcının sağ üst köşesindeki üç yatay noktaya tıklayın ve buradan Ayarlar > Site İzinleri > Konum’a gidin. Bu sayfada Erişmeden evvel sor

Chrome’da Sahte Konum

Ücretsiz Location Guard eklentisi, ziyaret ettiğiniz her web sitesine sahte bir konum gönderiyor ve konumunuzu belirlemeye yönelik girişimlere de engel oluyor. Dilerseniz, sabit bir konum da belirleyebiliyorsunuz.

Firefox’ta Sahte Konum

Firefox’ta bir başka yerdeymiş gibi görünmek için adres çubuğuna about:config yazın ve ekrana gelen uyarıyı kabul ederek geçin.

Arama çubuğuna geo.enabled yazın ve bu ayarın True olarak ayarlı olmasına dikkat edin. Bunun daha sonra arama çubuğuna geo.provider.network.url

data:application/json,{“location”: {“lat”: 40.7590, “lng”: -73.9845}, “accuracy”: 27000.0}

Böylece konumunuzu New York’taki Times Meydanı olarak belirlemiş olacaksınız. Dilerseniz LatLong gibi bir web sitesini ziyaret ederek farklı bir konumun koordinatlarını bulabilir ve bu koordinatları faydalanabilirsiniz.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ