Teknoloji Haberleri

iOS 14 yayınlandı! Nasıl yüklenir? İşte yenilikler

iPhone kullanıcılarının Haziran ayından bu yana devam eden bekleyişi bitti ve bugün (16 Eylül) itibariyle iOS 14 yayınlandı. Bu yıl bir ilk …

iOS 14 yayınlandı! Nasıl yüklenir? İşte yenilikler

iPhone kullanıcılarının Haziran ayından bu yana devam eden bekleyişi bitti ve bugün (16 Eylül) itibariyle iOS 14 yayınlandı. Bu yıl bir ilk yaşandı ve corona virüs salgını sebebiyle yeni iOS sürümü, yeni iPhone’lardan evvel kullanıcılara sunulmuş oldu. Peki, iOS 14 nasıl yüklenir? iOS 14 sahip olduğu özellikleri neler? İşte cevabı!

iOS 14 nasıl yüklenir?

iPhone 6S yahut daha yeni bir iPhone modeline sahip olan kullanıcıların iOS 14 güncellemesini yüklemek için tek yapması gereken Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme yolunu takip etmek. Güncelleme uyarısını gördükten sonra ‘İndir ve Yükle’ seçeneğine tıklayarak güncelleme işlemini başlatabilirsiniz.

Güncellemeyi alan cihazlar;

– iPhone SE 2
– iPhone 11
– iPhone 11 Pro
– iPhone 11 Pro Max
– iPhone XS Max
– iPhone XS
– iPhone XR
– iPhone X
– iPhone 8 Plus
– iPhone 8
– iPhone 7 Plus
– iPhone 7
– iPhone 6S
– iPhone 6S Plus
– iPhone SE
– iPod Touch 7. jenerasyon

iOS 14 sahip olduğu özellikleri / yenilikler

App Library (Uygulama Kitaplığı) donanımı ile iOS işletim sisteminde uzun zamandır yer alan uygulama klasörleme donanımı bir adım ile taşındı. Artık uygulamaları klasörlemeye gerek kalmadan App Library kısmından aradığınız kısımdaki uygulamaya süratlica erişim sağlayabiliyorsunuz.

Android cihazlardaki uygulama çekmesine oldukça benzeyen bu özellik, otomatik olarak çalışıyor ve App Library’de devasa klasörlere ek olarak bir arama bölümü bulunuyor. Örnek vermek gerekirse: Sosyal paylaşım sitesi Twitter ve Sosyal paylaşım sitesi Facebook gibi uygulamalar sosyal kategorisi altında yer alırken, Arcade aboneliği ile indirdiğiniz oyunlar Arcade kategorisi altında toplanıyor. Buna ek olarak Android cihazlar ile benzer biçimde uygulama sayfalarını süratlica düzenlemek artık mümkün.

iOS 14 konsept görüntülerinde sıkça karşımıza çıkan, Lakin birçok kişinin sahte olduğunu düşündüğü widget’lar gerçeğe dönüştü. iOS 14 artık widget ekleyerek ana ekranı özelleştirmenize imkan tanıyor. bununla beraber hava durumundan podcast’e onlarca widget ile uygulama ikonlarını tek bir ekrandan görebiliyorsunuz. Widget Galerisi aracılığıyla daha fazlasına erişebiliyorsunuz

Apple’ın macOS işletim sisteminde Dashboard’a veda ettikten sonra iPhone’da widgetlar ile karşımıza çıkması ayrı bir tartışma konusu. iOS 14 sahip olduğu özellikleri denildiğinde dikkat çekici yeniliklerden birisi de, resim içerisinde resim donanımı oldu. Apple, macOS ile benzer biçimde iOS işletim sisteminde videolara resim içinde resim donanımıni ekledi. bununla beraber ana ekrana geçtiğinizde yahut herhangi bir uygulama ile meşgul olduğunuzda video oynamaya devam etmekte.

Videoyu yana kaydırsanız bile sesini duymaya devam edebileceksiniz. Bu özellik YouTube Premium‘u akıllara getiriyor ve YouTube gibi uygulamalarda geçerli olup olmadığı şu anda bilinmiyor. Büyük değişikliklerden birisi de, Siri’de karşımıza çıkıyor.

Daha minimalist bir tasarım ile kullanıcıların karşısına çıkan ve ilk uğraştığında tüm ekranı kaplamayan Siri, sesli ileti gönderme donanımıne kavuştu. Siri’den sesli ileti göndermenizi istediğinde, otomatik olarak kayda başlayacak. bunun yanısıra Google Translate rakibi Çeviri uygulaması da oldukça gözleri üstüne topluyor. İlk aşamada destekleyeceği diller: İngilizce, Mandarin Çincesi, Fransızca, Almanca, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Korece, Arapça, Portekizce ve Rusça.

iletilar uygulaması da iOS 14 ile yenileniyor ve artık sıkça konuştuğunuz bireyleri en üst kısma sabitleyebiliyorsunuz. Bu özellik Telegram ve WhatsApp’ı akıllara getiriyor. Buna ek olarak popüler iletilaşma uygulamaları ile benzer biçimde iletilar uygulamasını daha doğrusu iMessage donanımıni kullanırken grup içerisinde belirli bir kişiyi etiketleyerek ileti gönderebileceksiniz.

Apple Haritalar ile bisiklet ve elektrikli araçlar için özel rotalar!

Apple Haritalar bisiklet Şoförlerine özel yol tarifi donanımıne kavuşurken, elektrikli araç sahipleri de unutulmadı. Artık elektrikli araçlara özel rotalar çıkarılabiliyor. Tahmin edebileceğiniz gibi aracın şarj durumunu, yüksekliği ve hava durumunu analiz eden iOS 14, en yakın şarj istasyonlarına ulaşmanızı sağlayacak. Bunun için BMW ve Ford ile işbirliğine gidildiği açıklandı.

Elektrikli araç rotaları, aracın mevcut şarj düzeyine ve şarj türlerine göre planlanan rotaya şarj durakları ekliyor. Bunlarla sınırlı kalmayan Haritalar uygulaması,özel olarak derlenmiş şehir rehberleriyle gezinmeyi ve keşfetmeyi daha kolay hale getiriyor. Rehberler bir şehirdeki ziyaret edilmeye değer enteresan yerlerin güvenilir kaynaklar tarafından derlenmiş bir listesini içeriyor.

Rehberler yeni popüler olan restoranları keşfetmeyi, popüler turistik yerleri bulmayı kolaylaştırıyor. AllTrails, Complex, The Infatuation, Time Out Group ve The Washington Post gibi markaların önerilerini dikkate alıyor.

AirPods çok daha süratli geçiş yapıyor!

Otomatik aygıt geçiş donanımı aracılığıyla AirPods, Apple aygıtları içinde kesintisiz geçiş yapabiliyor.  Uzamsal ses çalma ve dinamik kafa takibi sahip olduğu özellikleri AirPods Pro’da sinematik bir deneyim sunmayı hedeflerken, yönlendirmeli ses efektleri ile üç boyutlu bir dinleme deneyimi sunulabiliyor.

Sağlık Kontrol Listesi ile kapsamlı bir denetim sağlayan Sağlık uygulaması, uykuyu daha iyi yönetmek ve kulak sağlığını etkileyebilecek ses düzeylerini daha iyi anlamak için yeni deneymler sunuyor. Hava Durumu uygulaması ise kullanıcılara sert hava olaylarıyla ilgili güncel bilgiler sunuyor ve yeni eklenen bir saat sonraki yağış ihtimali şeması ile yağış tahminlerini dakika dakika gösteriyor.

Bul uygulamasına üçüncü taraf aksesuar desteği

Bul uygulaması artık üçüncü taraf ürünleri ve aksesuarları da destekleyecek. Böylece kullanıcılar Apple aygıtlarına ek olarak kaybolan diğer önemli eşyalarını da Bul uygulamasını kullanarak bulabilecekler. Kullanıcı gizliliği, yerleşik uçtan uca şifreleme ile Bul ağı için en mühim özelliklerden biri olmaya devam etmekte.

Safari, Gizlilik Raporu donanımıyle kullanıcıların hangi siteler arası izleyicilerin engellendiğini kolayca görmelerini sağlıyor, veri ihlaline karışmış olabilecek kayıtlı parolaları belirlemelerine yardımcı olmak için güvenli parola takibi sağlıyor ve web sayfalarının tamamı için yerleşik çeviri hizmeti sunuyor.9

Gizlilik Raporu, Safari kullanıcılarının hangi siteler arası izleyicilerin engellendiğini kolayca görmesini ve güvenli parola takibini sağlıyor. Ve internet sitelerinin tamamı için yerleşik çeviri hizmeti sunuyor.

CarKey donanımıni ilk destekleyen otomobil: 2021 BMW 5 serisi

CarPlay yeni duvar kağıtları ve uygulamalar ile güçlendirilirken, NFC desteği aracılığıyla iPhone’u araç anahtarına çevirmek mümkün duruma geldi. 2021 BMW 5 serisi bu donanımı destekleyen ilk otomobil olacak. Kapının kilidini açmak için telefona dokunmak, aracı çalıştırmak için mobil cihazı araçtaki şarj pedine yerleştirmek yeterli oluyor. Üstelik anahtarınızı iMessage aracılığıyla başkasıyla paylaşabileceksiniz.

Dijital anahtarı Apple Watch ile kullanmakta mümkün. Bir aygıt kaybolduğunda iCloud üstünden devre dışı bırakılabilmesi güvenliği artırırken, U1 çip aracılığıyla  kullanıcıların iPhone’larını ceplerinden yahut çantalarından çıkarmak zorunda kalmadan yeni çıkacak araba modellerinin kilidini açabilmeleri mümkün olacak. Bu kapsamda iki farklı çözüm ile kullanıcıların karşısına çıkılmış oldu.

Ve tüm bunlara ek olarak App Clips donanımı aracılığıyla artık sıkça uygulama indirmenize gerek kalmıyor. Scooter kiralamak yahut herhangi bir kahve zincirinde ödeme yapmak için onun uygulamasını indirmek yerine doğrudan açabileceksiniz. Bu özellik şu anda 10 MB’dan ufak uygulamaları kapsıyor.

iOS 14 nasıl yüklenir? sorusuna cevap verdiğimiz bu içerik işinize yaradı mı? Sizce iOS 14 sahip olduğu özellikleri içinde En kalitelisi hangisi? Yorumlarınızı bekliyoruz…

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ