Teknoloji Haberleri

iPadOS 14 yayınlandı! iPadOS 14 nasıl yüklenir?

Apple iPadOS 14 sürümünü yayınladı ve yenilikleri belli olurken iPadOS 14 nasıl yüklenir sorusu da sorulur oldu. iOS 14, WatchOS 7 ve tvOS 14 ile …

iPadOS 14 yayınlandı! iPadOS 14 nasıl yüklenir?

Apple iPadOS 14 sürümünü yayınladı ve yenilikleri belli olurken iPadOS 14 nasıl yüklenir sorusu da sorulur oldu. iOS 14, WatchOS 7 ve tvOS 14 ile beraber kullanıcılarla buluşan yeni sürümde birçok öne özellikler bulunuyor. Bilindiği üzere Apple dün yaptığı etkinlikte yeni ürünlerini tanıtmıştı. 8. nesil iPad ve iPad Air 4 kullanıcılarla buluşacağı duyurulmuştu. Modellerin dikkat çeken sahip olduğu özellikleri bulunuyor.

Koronavirüs sebebiyle çevrim içi olarak gerçekleştirilen tanıtım Daha sonra birçok model kendisini göstermişti. Kullanıcılar da bu tanıtım Daha sonra yeni sürüm işletim sistemi için bekleyişe başlamıştı. Bugün itibariyle Türkiye’de kullanıcılar iPadOS 14 güncellemesini aldı.

iPadOS 14 nasıl yüklenir?

Yeni sürümü kullanmaya başlamak için cihaz üstünde kurulumun tamamlanması gerekiyor. Kurulumu yapmak için Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme kısmına gitmek gerekiyor. Bu ekranda çıkan iPadOS 14 hakkında bilgilerin altında yer alan “İndir ve yükle” bağlantısına dokunmak gerekiyor. iPadOS 14 yüklenebilen cihazlar ise şöyle:

-iPad Air 2 (2014)

-iPad Air (2019)

-iPad mini 4 (2015)

-iPad mini (2019)

-iPad (2017, 2018, 2019)

-iPad Pro 9.7 inç (2016)

-iPad Pro 10.5 inç (2017)

-iPad Pro 11 inç (2018, 2020)

-iPad Pro 12.9 inç (2015, 2017, 2018, 2020)

iPadOS 14 sahip olduğu özellikleri / yenilikleri

Kullanıcılarla buluşan yeni sürümde birçok yenilik bulunuyor. İlk olarak “Araç Takımları” için çalışmalar kendisini gösteriyor. geliştirilen araç takımları aracılığıyla çok daha büyük uygulama için kullanım olanağı sağlanıyor. Özellikle Hava Durumu, Saat, Takvim, Notlar, Harita gibi uygulamalar için geliştirilen sistemle beraber Akıllı Gruplama da çalışacak. Bunun aracılığıyla de araç takımı galerisi için kolaylık sağlanmış olacak.

Uygulamalar için de tasarım değişikliğine gidildi. Açılır menüler, üst öğeler ve yenilenmiş kenar çubukları aracılığıyla uygulama kullanımında ekran daha verimli kullanılmış olacak.

Modellere arama geldiği zaman arama ekranı, mobil cihazı tamamen meşgul etmeyecek. Bir “banner” gibi çalışacak olan arama ekranı, istenilmediği zaman yukarıya doğru itilebilecek. Böylece çalışma ekranında kesinti olmayacak. Bununla beraber Skype gibi VoIP olarak gerçekleşen aramalar için de API’ler bulunuyor.

Birçok aktif üyenin merak ettiği Apple Pencil ile iPad deneyimi daha iyi bir hale gelecek. Yenilikle beraber Apple Pencil ile biçim tanıma sağlanabilecek. Çizgi, eğri, kare, daire, yıldız, bulut vb. çizimler kolaylık algılanabilecek.

Daha gelişmiş Artırılmış Gerçeklik

Artırılmış Gerçeklik ile tanınan Apple, iPadOS 14 yenilikleri içinde bu konu için de geliştirmeler yaptı. Artık gelişmiş sistemler aracılığıyla alan taraması daha gelişmiş biçimde yapılabiliyor. Sanal olarak geliştirilen sistemlerde duyarlı ölçümler yapılabiliyor. Bununla beraber yüz takibi de gelişmiş halde, ön kamera ile yapılabiliyor.

iletilar için de iğneleme donanımı geldi. Artık istediğimiz iletilar en üst sıraya tutturulabilecek. Bu iğnelenmiş sohbetlerin de 9 taneye kadar olabileceği duyuruldu. Gruplar için de görsel belirlemek mümkün duruma geldi. bunun yanısıra grup iletilarında direkt cevaplar vermek de mümkün.

Memojiler için de yenilikler getirildi. Artık daha fazla saç ve aksesuar stili, çıkartmalar, ifadeler, yaş seçeneği ve yüz maskeleri bulunuyor.

Haritalar için Rehberler donanımı getirildi. Bunun aracılığıyla şehirde gezilecek önemli yerlerin tanıtımı sağlanacak. Bununla beraber gezinti rotları da kendisini gösterecek.

Evde tercih edilen cihazlar için de otomatik otomasyon donanımı geldi. Evdeki akıllı cihazların kontrolü daha kolay olacak. Akıllı ampuller, video kameralar, hareket sensörleri gibi cihazlara erişim sağlanacak.

Safari için de varsayılan olarak gelen Favicon’lar bulunacak. Böylece hangi sitelerin açık olduğu kolayca belirlenebilecek. Bunun yanı sıra ziyaret edilen sitelerin gizlilik raporu da takip edilebilecek. Parola kontrolü ve performans için de iyileştirmeler yapılmış durumda.

AirPods kullanımı daha rahat

Uzalımsal ses kullanıcılara çok daha başarılı ses çıkışı sağlayabiliyor. Böylece izlenen video ve dinlenen müzikler için daha başarılı deneyim sağlanabiliyor. bunun yanısıra kulaklıkların ve aktif üyenin başı izlenerek ses alanı oluşturuluyor. Böylece ses alanın aygıta göre sabit kalması sağlanıyor.

iPadOS 14 yenilikleri içinde kulaklıklar için erişim kolaylığı da bulunuyor. iCloud üstünde hesapla eşleştirilmiş cihazlar içinde kolayca geçiş sağlanabiliyor. Böylece cihazlar arası geçişte zaman kaybı yaşanmıyor.

Apple tarafından geliştirilen asistan Siri için de kompakt kullanıcı arayüzü geliştirildi. Artık Siri ekranın sağ alt köşesinden işlemleri kolaylıkla gerçekleştirebiliyor. bunun yanısıra Siri’nin 3 yıl evvelsine göre 20 kat daha fazla bilgiyi sahip olduğu da açıklandı. Bununla beraber 65 çift dil içinde çeviri gerçekleşebiliyor. Bu diller içinde Türkçe yer almıyor.

iPadOS 14 sahip olduğu özellikleri içinde gizliliğe oldukça önem veren Apple, uygulamaların kullanıcıları takip etmesi için izin almayı şart koşacak. bunun yanısıra App Store üstünden uygulama indirmeden evvel gizlilik ve güvenlik hakkında raporlar kolayca incelenebiliyor. Bu raporlar oldukça basit ve şeffaf hazırlanıyor. bunun yanısıra uygulamalarda tam konum yerine yaklaşım konum kullanımı yapılabiliyor. Bir uygulama kamera yahut mikrofonu kullandığında da kayıt göstergesi bildirim çubuğunda bulunacak.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ