Teknoloji Haberleri

iPhone 12 işlemcisi: Apple A14 Bionic özellikleri!

Üretim teknolojilerinin gelişmesi ile beraber, donanımlar üstündeki geliştirmeler de hız kazanmaya başladı. Bugün işlemci pazarındaki birçok …

iPhone 12 işlemcisi: Apple A14 Bionic özellikleri!

Üretim teknolojilerinin gelişmesi ile beraber, donanımlar üstündeki geliştirmeler de hız kazanmaya başladı. Bugün işlemci pazarındaki birçok firma, daha güçlü ürünler elde etmenin peşinde. Bunun için de temel özellik, mimaride tercih edilen çiplerin nm boyutunu küçültmekten geçiyor diyebiliriz. Bugün ise Apple’ın gerçekleştirdiği etkinlik ile beraber, iPhone 12 işlemcisi Apple A14 Bionic sahip olduğu özellikleri yaşandı.

hala yeni iPhone modelleri tanıtılmasa da kullanılacak olan işlemci, bugün tanıtılan iPad modelleriyle aynı olacak.

iPhone 12 işlemcisi geldi! Apple A14 Bionic sahip olduğu özellikleri

İşlemci dünyasında tercih edilen çiplerin nm boyutu, birçok açıdan işlemcinin performansını ve güç verimliliğini tesirliyor. TSMC üretiminden geçen A14 Bionic, endüstrinin ilk 5 nm tasarımına sahip işlemcisi oldu. Bugün geldiğimiz yarı iletken teknolojisinin son noktasını temsil eden A14, Apple’ın fazlaca övünebileceği bir donanım olarak karşımıza çıkıyor.

Android tarafında 5 nm işlemciye sahip bir model bulunmazken, Snapdragon 875 ile beraber 2021 yılı içerisinde 5 nm modellerin de gelmesi bekleniyor.

Apple A14 Bionic sahip olduğu özellikleri içinde dikkat çeken detaylardan birisi de performans artışı. Etkinlikte A14 işlemcisi, A13 yerine bir evvelki iPad modelin tercih edilen A12 modeli ile karşılaştırılmıştı. A14 Bionic, A12’ye göre işlemci tarafında yüzde 40, grafik tarafında ise yüzde 30 performans artışı sağlıyor.

A13 ve A12 içindeki performans farkına göre kabaca bir hesaplama yapacak olursak A14 Bionic, A13’e kıyasla işlemci tarafında yüzde 17 ve grafik tarafında ise yüzde 8 performans artışı yaşamış. 4 tane ufak ama güç tasarrufu odaklı, 2 tane de büyük ama performans odaklı çekirdekler ile beraber gelen A14 Bionic toplamda 6 çekirdekli bir işlemci.

Apple A14 Bionic sahip olduğu özellikleri içinde dikkat çeken bir diğer detay ise yapay zeka performansı. A12 ve A13’de sırasıyla 5TOPs ve 6TOPs olan yapay zeka performansı, A14’ün sahip olduğu 16 çekirdekli yeni sinir motoru ile beraber 11TOPs gücüne ulaşıyor. aynı zamanda Apple, A14 işlemcisinde görüntü sinyallerini işleyen yeni bir işlemcinin olduğunu da sözlerine ekledi Sinir motoru haricinde 11.8 milyar transistör bulunduran A14, 8.5 milyar transistör bulunduran A13 işlemcisine göre büyük bir artış yaşamış.

A12 ve A13 işlemcileri, özellikli yüksek güç tüketimleri sebebiyle oldukça eleştiri almıştı. Zamanına göre oldukça güçlü olan bu işlemciler, kabul edilebilecek düzeyden daha fazla güç tüketiyordu. Lakin A14 işlemcisi ile beraber 5 nm üretimin faydasını sonuna kadar kullanan Apple, daha kararlı ve sürdürülebilir bir performans ortaya koymuş durumda.

Etkinlikte somut olarak güç artışı ve verimlilikten bahsetmeyen Apple, A14 ile ilgili geniş bir şekilde sayıları iPhone 12 etkinliğine saklıyor olabilir.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ