Haziran 17, 2021

Teknolojihaberleri

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha fazlasına dair en son haberler…

İtalya ve Türkiye EURO 2020’ye hazırlanıyor

ROMA, 10 Haziran: Korona virüs salgınından etkilenen ilk Avrupa ülkesi olan İtalya’nın Avrupa Şampiyonası’nın açılış maçına ev sahipliği yapması uygun görünüyor. Euro 2020 2021’de başlasa bile.
Bir buçuk yıldır İtalya’nın en büyük buluşması, Cuma günü Roma’daki Stadyum Olimpiyatları’nda sürpriz yapmak amacıyla Türk takımı unvanını hedefleyen Asurlu takımı görecek.
2018 Dünya Kupası’na katılmaya hak kazanmak için utanç verici bir başarısızlıktan sonra İtalya, EURO 2020 için eleme maçlarının 10’unu kazandı ve 27 maçta yenilmedi.
İtalya’nın kıdemli savunma oyuncusu Leonardo Bonucci, “Sonuna kadar gitmek istiyoruz” dedi. “Diğer milli takımların tecrübesi daha fazla ama biz herkesle oynayabiliriz. Bizde (Romelu) Lukaku veya Cristiano Ronaldo yok. Gücümüz takım.”
Türkiye, elemelerde Fransa’dan Dünya Kupası şampiyonu karşısında 2-0’lık bir galibiyet de dahil olmak üzere dört puan aldı ve grubunu ikinci bitirmek için sadece bir maçı kaybetti.
Türk teknik direktör Jenol Genec, “Bu turnuvada yer almak ve açılış maçında oynamak bize gurur veriyor” dedi.
“Her açılış maçında sürprizler var ve umarım biz de bir bahar yaratabiliriz.”
Rekabet, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İtalya Başbakanı Mario Draghi tarafından Nisan ayında “diktatör” olarak damgalanmasının ardından bazı siyasi eylemleri de içeriyor.
Drake’in Cuma günü yapılacak G7 zirvesine katılacağı için turnuvaya katılması beklenmiyor. Erdoğan’ın da katılması beklenmiyor.
A Grubu’ndaki diğer iki takım Galler ve İsviçre, Cumartesi günü Azerbaycan’ın Bakü kentinde karşı karşıya gelecek. Bu yıl yarışma Avrupa kıtasına dağılmış 11 şehirde gerçekleşiyor.
Fan Protokolleri
İtalyan hükümeti, Studio Olympico’nun ev sahipliği yaptığı dört oyunun %25’e kadar kapasiteyi doldurmasına karar verdi.
En fazla 15.948 seyirciye sahiptir.
Bilet sahipleri Stüdyo Olimpiyatlarına girmek için üç belgeden birini göstermelidir: İtalyan sağlık yetkililerinden COVID-19’a karşı aşı olduklarını belirten bir sertifika, İtalyan sağlık yetkililerinden altı ay içinde korona virüsünden kurtulduklarını gösteren başka bir belge veya futbol maçından sonraki 48 saat içinde yapılan bir negatif test.
Türkiye’de açılış maçı için 2.000’den fazla bilet satılmış olmasına rağmen, bu taraftarların çoğunun turnuvaya gitmesi beklenmiyordu.
Stadyuma gelen taraftarların vücut sıcaklıkları ısı tarayıcıları ile ölçülecek ve grip veya diğer korona virüsü semptomları olan herkes izole bir alana götürülecek.
Bu protokoller, İtalya’nın 2020’nin başlarında Avrupa’daki salgının merkez üssü haline gelmesinden sonra ödenmesi gereken küçük bir bedel gibi görünüyor çünkü Bergamo gibi şehirler hastaları ve ölüleri tutmak için mücadele etti.
Güçlü savunmalar
Roberto Mancini, teknik direktör olarak göreve başladığından beri İtalya, son sekiz maçında tek gol yemeden 32 maçta 20 temiz çarşaf gördü.
Rekor kıran kaleci Gianluigi Buffon, başarısız bir Dünya Kupası eleme maçından sonra uluslararası futboldan emekli olmasına rağmen, İtalya şimdi 22 yaşındaki Gianluigi Donorumma ile pozisyonlar arasında sıkı bir şekilde yer alıyor. Ayrıca Bonucci ve İtalya kaptanı Giorgio Cielini, merkezi savunmada güçlü ve deneyimli bir ikili oluşturuyor.
Türkiye’nin en güçlü yönlerinden biri, arkasındaki sağlamlıktır. Elemelerde sadece üç gol atabildi ve Memphis Deboy ve Earling Holland’ı son Dünya Kupası ön eleme turunda yenilmedi.
Daha yüksek puanlar
Her iki tarafta da merkez forvet güçlü.
Zero Immobile, 2019-20 sezonunda 36 golle Serie A rekoru ile eşleşerek Avrupa Altın Ayakkabı ödülünü kazandı.
Purak Yalmas, emekli Haqqan Ağar’ın (51 gol) arkasında 29 golle Türkiye’nin en çok gol atan ikinci futbolcusu.
Andrea Bocelli, başlama vuruşu öncesi yarışmanın açılış töreninde Giacomo Puccini Area’nın “Nesun Dorma” şarkısını söyleyecek.
Etkinlikte D2 Martin Garrix ile birlikte U2 yıldızları Bono ve The Edge’in sanal performansı yer alacak. (Abi)

READ  Türkiye'nin batısında çalınan tanrıça Kibele'yi yeniden ağırlayacak yeni müze