Teknoloji Haberleri

Japonya’nın Ay Rover’ı Toyota Tarafından Yapılacak

Japonya’nın Ay Rover’ı Toyota Tarafından Yapılacak

Basınçlı araç, iki astronotu 10.000 kilometreden fazla taşıyacak.

 

Toyota aya gidiyor. Japon Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı (JAXA), 2029’da ay yüzeyine inecek basınçlı bir kendi kendine sürüş rover’ı i tasarlamak için otomobil üreticisi ile bir araya geldi.

Altı tekerlekli taşıyıcı, iki kişiyi 10.000 kilometre mesafeye taşıyabilmesinin yanı sıra güneş enerjisi ve Toyota’nın yakıt hücresi teknolojisini kullanıyor.

Araç, 13 metrekarelik yaşanabilir alana sahip. İki minibüsün büyüklüğü kadar olacak ve gemideki astronotlar, keşifte iken kıyafetlerini aracın içinde çıkarabilecekler. İnsan seferi gelmeden önce aya inecek ve onlarla tanışmak için bağımsız  olarak seyahat edecek.

Bir haftadan kısa bir süre önce SpaceX, Uluslararası Uzay İstasyonunda bir zanaat kurdu;

Çin, kendi uzay hedeflerini artırıyor, son zamanlarda ayın uzak tarafına inerek bir yeniliğe imza atıyor ve bir güneş enerjisi santrali için planlar ortaya koyuyordu.

Bununla birlikte, JAXA / Toyota’nın duyurusu ile ilgili özellikle heyecan verici olan şey, araçtaki astronotlar için çok fazla özgürlük sağlamayı amaçlamasıdır, bu nedenle bu tür bir basınçlı teknoloji, bir zamanlar konuşulan ve filmlere konu olan fütüristik yaşama fikrini bizlere daha da yakınlaştırıyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ