Teknoloji Haberleri

Kağıt dokunmatik tablet gerçek oldu!

Amerika Birleşik Devletleri Purdue Üniversitesi mühendislerinin bulduğu yeni bir teknoloji ile bir tür dokunmatik baskı teknolojisi geliştirildi …

Kağıt dokunmatik tablet gerçek oldu!

Amerika Birleşik Devletleri Purdue Üniversitesi mühendislerinin bulduğu yeni bir teknoloji ile bir tür dokunmatik baskı teknolojisi geliştirildi. bununla beraber her türlü kağıt ve benzeri materyali yalnızca bu özel baskı aracılığıyla dokunmatik yüzey haline getirmek mümkün olacak.

Tabii ki burada bildiğimiz anlamda geleneksel kağıttan bahsediyoruz. Akıllı not defterleri gibi teknolojiler hayatımıza girmiş olsa da ilk defa geleneksel anlamda kağıt dokunmatik tablet üretilmiş oldu.

Kağıt dokunmatik tablet mi geliyor?

Dokunmatik ekranlarla beraber hayatımız hiç olmadığı kadar değişti. Her seferinde daha da incelen ve daha da esnek yapıya kavuşan dokunmatik yüzey şimdi ise çok daha alışılmadık materyallere taşınıyor.

Purdue Üniversitesi araştırmacıları, yaptıkları özel devreli bir baskı aracılığıyla, dokunmatik yüzeyli kağıt üretmeyi başardı. Bu devre baskının en mühim sahip olduğu detaylarından biri ise enerjiye ihtiyaç duymaması.

Peki ama nasıl? Araştırmacılar geliştirdikleri bu devre baskısının basınç yoluyla kendi enerjisini ürettiğini belirtiyor. Böylece kağıt dokunmatik tablet için enerji kaynağına ya da bataryaya ihtiyaç kalmayacak. Purdue Üniversitesi araştırmacıları bu yeni geliştirdikleri baskı teknolojisinin, büyük ölçekli baskılarla da uyumlu olduğunu açıkladı.

Araştırmacılar kağıdı yüksek oranda florlanmış moleküllerle kaplayarak suya, yağa ve toza karşı itici hale getirmek için de bir yöntem geliştirdi. Bu omnipfobik kaplama, mürekkebin bir katmandan diğerine bulaşmasına neden olmadan, kağıda pek çok devre katmanı yazdırmaya imkan tanıyor.

Bu devreli baskı teknolojisi aracılığıyla, dokunmatik yüzeylere not defteri, kartondan imal edilmiş gıda ambalajları gibi birçok alanda rastlamak mümkün olacak. bunun yanısıra bu dokunmatik yüzeylerin, kendi enerjisiyle çalışabilen elektronik cihazlar için de bir kapı açabileceği düşünülüyor. Sizce kağıt dokunmatik tablet teknolojisi nasıl olmuş? Yorumlarınızı bekliyoruz.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ