Teknoloji Haberleri

Kalp atışını dinleyen tişört: Xiaomi MIJIA Sports ECG

Xiaomi MIJIA Sports ECG isimli yeni tişört hem sahip olduğu özellikleri hem de fiyatı ile karşımıza çıktı. Geçen ay hayata geçirilmek üzere …

Xiaomi MIJIA Sports ECG isimli yeni tişört hem sahip olduğu özellikleri hem de fiyatı ile karşımıza çıktı. Geçen ay hayata geçirilmek üzere tanıtılan bu projeyi birçok kişi beğendi. Zira kitlesel fonlama metodu işe yaradı ve kişiler Xiaomi’yi maddi anlamda destekledi.

12 bin kişinin yardımı ile hayat bulan Xiaomi MIJIA Sports ECG’nin elastik ve hafif bir kumaş eşliğinde üretildiği belirtildi. Kendisinin ortasında kalp ritmini takip eden elektrokardiyografi modülü bulunuyor.

Xiaomi MIJIA Sports ECG sahip olduğu özellikleri nasıl?

Kaslp kasının ve sinirsel iletim sisteminin çalışmasını inceleyen ECG donanımı, Xiaomi MIJIA Sports’un en mühim donanımı olarak nitelendirildi. Kalp atışları tarafından üretilen mikro sinyaller COTECH sensörü tarafından tespit ediliyor

Bu sensörün diğer optik sensörlere kıyasla daha verimli olduğu açıklandı. Zira Çin temsilcisinin tişörtü saniyede 250 kez örnekleme hızına ulaşıyor ve 60 saniye süresince kalp atışlarının hızını takip ediyor.

Böylece kullanıcılar spor hareketleri yaparken kalp atış hızlarını bilimsel veriler eşliğinde kontrol edebiliyor. Bunun haricinde yukarıdaki görüntüye bir göz attığımızda ECG modülüne bir adet LED göstergesinin eklendiğini göze çarpıyor.

Dilimize EKG (elektrokardiyografi) olarak çevrilen ECG donanımınin fasulye tanesine benzeyen bir modüle yerleştirilmesi yadsınan bir olay değil. Zira bu tasarımı Samsung’un Galaxy Live Buds isimli kulaklığında da görmüştük.

Xiaomi MIJIA Sports ECG fiyatı

Bir ay evvel ortalama 36 dolar olan bu tişört şu anda ortalama 44 dolar karşılığında satın alınabiliyor. Xiaomi MIJIA Sports ECG’nin spor yapan bireylerin hareketlerini önlemeyen özel bir kumaşa sahip olduğu açıklandı. Çinli şirketin bu ürünü hakkında neler düşünüyorsunuz?

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ