Teknoloji Haberleri

Kanada Ve Amerika Uzayda Omuz Omuza

Kanada Ve Amerika Uzayda Omuz Omuza

Amerikanın yeni uzay planlarında Kanada resmen yer alıyor.

Amerikanın yeniden ay yüzeyine gitme planlarının olduğu sık sık konuşulurken, Çin ve Hindistan’ın da Ay yüzeyine üs kurma projelerinin ortaya çıkmasıyla birlikte Amerika’da bu yarışın dışında kalmayarak yeni projeler geliştirmeye başladı.

Fakat Ay yüzeyine inmek ve yerleşim sağlamak Mars yüzeyinde koloni kurmakla aynı zorlukta olmakla birlikte tek avantajı ise Ay’ın bize daha yakın olması.Teknik zorluk ve aksaklıklar Mars projesiyle hemen hemen ayn ölçüde.

Bu sorunların biraz da olsa önüne geçilmesi ve Ay yüzeyine inişi rahatlatmak amacıyla Amerika, Ay yörüngesine yeni bir uzay üssü kurmayı hedefliyor. Gateway adı verilecek olan bu istasyon Ay’a gidiş ve gelişlerde bir durak görevi görecek.

ISS ile kıyaslanamayacak kadar küçük olmasına rağmen istasyon misafirlerini 1-2 ay civarında yetecek kapasitede olması planlanıyor.Bunun yanı sıra acil durum ve aksaklıklar için de araç gereçleri barındıracağı açıklanan bilgiler arasında.

Geçtiğimiz hafta Kanada Uzay Ajansında yapılan basın toplantısında başkan Justin Trudeau bu projeye katılacaklarını, Amerikan Gateway uzay üssü projesine 1.5 milyon dolarlık bir bütçe ayırdıklarını resmen açıkladı.

Uzaya 1962 yılında uydularını fırlatan ve bu alanda 3. ülke olma ünvanını taşıyan ve ISS projesini ilk günden beri destekleyen Kanada uzay çalışmalarına uzak değil. ISS üzerinde kullanılan Canadarm2 adlı robot kolun yeni bir versiyonunu Gateway projesi için hazırlayacak olan Kanada Uzay Ajansı, bu projede NASA ile birlikte çalışacak olup yeni üste de bir yer edinmeyi planlıyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ