Haziran 17, 2021

Teknolojihaberleri

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha fazlasına dair en son haberler…

Kırgızistan Cumhurbaşkanı ilk resmi ziyaretini Türkiye’ye yaptı

Kırgızistan Cumhurbaşkanlığı dış politika sorumlusu Dostan Tsuksev, bu yılın başlarında göreve başlayan Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadir Zabarov’un 9-11 Haziran tarihlerinde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ilk resmi ziyaretinde görüşeceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı, ziyaretin iki ülke arasındaki ilişkilerde yeni bir dönem açacağını söyledi.

Dussekiev, iki liderin Türk Konseyi çerçevesinde güncel konular ve ikili ve çok taraflı işbirliği hakkında görüş alışverişinde bulunacaklarını söyledi.

Tusekiev, Kırgızistan ve Türkiye’de Stratejik İşbirliği Yüksek Konseyi’nin beşinci toplantısının her iki cumhurbaşkanının katılımıyla gerçekleştirileceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Kırgızistan’ın ziyareti sırasında TBMM Başkanı Mustafa Entope ile görüşeceğini söyledi.

Jabarov, Kırgızistan-Türkiye Ticaret Odası’nda işadamlarına hitap edecek ve Kırgız vatandaşları, öğrenciler ve Ankara’da faaliyet gösteren STK temsilcileriyle bir araya gelecek.

Kırgızistan’ın son haftalarda Kırgızistan – Tacikistan sınırındaki korona virüs salgınıyla mücadelesi, Kırgızistan – Tacikistan sınırında yaşanan silahlı gerilimler ve Kırgız iç siyasetindeki hızlı değişimler Jabaro’nun Ankara ziyaretini daha da önemli kılıyor.

Kırgızistan-Türkiye ilişkileri

Türkiye, 16 Aralık 1991’de Kırgızistan’ın bağımsızlığını tanıyan ilk ülke oldu.

İki ülke arasındaki diplomatik ilişkiler 29 Ocak 1992’de kuruldu. Bişkek ve Ankara’daki büyükelçilikler 1992’de yeniden açıldı.

“Ebedi Dostluk ve İşbirliği Anlaşması” 1997 yılında Türkiye’nin sekizinci Cumhurbaşkanı Turkut Asel ile Kırgızistan’ın ilk Cumhurbaşkanı Askar Akayev tarafından imzalandı.

Ayrıca iki ülke, 2012 yılında “Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi”nin kurulmasına ilişkin ortak bir bildiriye imza attı.

Türkiye, özellikle devlet tarafından yürütülen Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) aracılığıyla Kırgızistan’a kalkınma ve sosyal yardımın önde gelen bağışçılarından biridir.

Kırgızistan Ulusal İstatistik Ofisi’ne göre Türkiye, Kırgızistan’da Rusya, Çin ve Kazakistan’dan sonra dördüncü büyük yatırımcı konumunda.

Şu anda ülkede 300’e yakın Türk şirketi faaliyet gösteriyor ve 400 milyonun üzerinde (3.44 milyar TL) işlem hacmine sahip.

READ  İtalya ve Türkiye EURO 2020'ye hazırlanıyor