Teknoloji Haberleri

“Kıyamet Kaydırması” Nedir; Kurtulmak İçin Neler Yapılabilir?

Eğer uyanır uyanmaz mobil cihazına uzanan (alarmı kapatmak haricinde) biriyseniz, alışkanlık sebebiyle kendinizi sosyal paylaşım sitesi …

“Kıyamet Kaydırması” Nedir; Kurtulmak İçin Neler Yapılabilir?

Eğer uyanır uyanmaz mobil cihazına uzanan (alarmı kapatmak haricinde) biriyseniz, alışkanlık sebebiyle kendinizi sosyal paylaşım sitesi platformlarında ekranı kaydırırken bulabilirsiniz. Bu hareket oldukça masumca başlayabilir: Hangi sevdiğiniz dizi karakteri olduğunuza dair testler, dostlarınızın ve çocuklarının resimlerı, yapmayı düşündüğünüz ama büyük bir olasılıkla asla yapmayacağınız yemek tarifleri… Lakin kötü haberlerin hemen hemen hiç bitmediği bu yıl içerisinde kötü haberlerden kaçınmanın oldukça zor olduğu da kesin. Hele bir de, devamlı olarak bu haberleri paylaşan “sosyal paylaşım sitesi dostlarınız” varsa…

Bu noktada da “kıyamet kaydırması” adı verilen olgu devreye giriyor: devamlı olarak haber akışı ve sosyal paylaşım sitesiyı yeni bilgiler için kontrol etmek; hiç durmadan ekranı kaydırıp durmak… Zaman geçirmek istiyor olabilirsiniz yahut olanlar hakkında mümkün olduğunca güncel kalmak size bir kontrol hissi veriyor olabilir. Lakin bu durum, Aslını söylemek gerekirse  zihinsel sağlığınız için iyi bir şey değil. Neyse ki bu alışkanlığınızı bırakmak için yapabileceğiniz bazı şeyler bulunuyor.

Başka bir şeyler deneyin

Öncelikli olarak büyük bir olasılıkla en bariz olan seçenek şu: mobil cihazınuzu (yahut tabletinizi ya da bilgisayarınızı) sürekli elinizin altında tutmamak. Çok kolay olmadığını biliyoruz. Bu yüzden de yakınınızda bir kitap yahut size zaman geçirtebilecek başka bir şey bulundurmanızda yarar var.

Kendinize online sınırlar koyun

sosyal paylaşım sitesi aracından tamamen kaçınmak her ne kadar gerçekçi olmasa da, sosyal paylaşım sitesi içeriklerini sıhhatli bir biçimde tüketmenin bazı yolları bulunuyor. Klinik psikolog Dr. Carla Marie Manly‘nin Well + Good’a belirttiği üzere akşam yemeğinden sonra sosyal paylaşım sitesi aracından ve bu platformlarda yayılan haberlerden kaçınmak, stresin çok önemli olan uyku sağlığını etkilemesini engellemek için mühim bir adım.

Engellemek ve sessize almak

büyük bir olasılıkla bazı haber ve sosyal paylaşım sitesi konuları ile başa çıkmanın sizin için diğerlerine göre daha zor olduğunu fark etmişsiniz. Devam etmekte olan küresel salgından bağımsız olarak bu durum geçerliliğini koruyor. Göreceğiniz bazı resimler yahut okuyacağınız bazı haberler sizi rahatsız edecekse, bunlardan kaçınmak sizin için daha sıhhatli olacaktır. Neyse ki sosyal paylaşım sitesi aracında herkes bunu yapmıyor. Unutmayın: bu tip paylaşımları çok sık yapan bir kişiyi engelleme yahut sessize alma alternatiflerinin var olmalarının bir amacı var.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ