Teknoloji Haberleri

Koronavirüs aşısı çalışmalarına orta verildi: Denek hastalandı!

Koronavirüs aşısı çalışmaları dünya çapında devam ederken, Oxford Üniversitesi ve ilaç firması AstraZeneca’nın beraber geliştirdiği koronavirüs …

Koronavirüs aşısı çalışmalarına orta verildi: Denek hastalandı!

Koronavirüs aşısı çalışmaları dünya çapında devam ederken, Oxford Üniversitesi ve ilaç firması AstraZeneca’nın beraber geliştirdiği koronavirüs aşısının son aşaması durdurulmak zorunda kaldı.

Çalışmada klinik testlere geçilmişti Lakin bir denek aşıya ters tepki verdi ve çalışma askıya alındı.

“Rutin Prosedür”

AstraZeneca’dan yapılan açıklamaya göre, bir denekte açıklanamayan bir hastalık yaşandı. bunun üzerine testler durduruldu. Bu durumun, “rutin bir prosedür” olduğu ve durumun ardındaki sebeplerin araştırılmaya başlandığı belirtildi.

Oxford Üniversitesi’nden bir sözcü, “Böylesine büyük testlerde, rastgele bazı hastalık vakaları ortaya çıkabilir Lakin bunların dikkatli bir biçimde bağımsız birimlerce kontrol edilmesi gerekir” dedi.

Deneğin Hayati Tehlikesi Yok

İlgili haber ilk olarak sağlık ve ilaç sektörüyle ilgili haberler yapan Stat News web sitesinden duyuruldu. Haberde, deneğin hayati tehlikesinin bulunmadığı, birkaç gün içerisinde iyileşmesinin beklendiği belirtildi.

Oxford’un geliştirdiği aşının test çalışmaları ikinci kez askıya alınıyor. Böyle durumlarda, olay inceleniyor ve özellikle kısa bir zaman zarfında testler yeniden başlıyor.

dünya çapında 176 Farklı Çalışma Yapılıyor

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre dünya çapında koronavirüs aşısı geliştirilmesini öngören 176 farklı çalışma mevcut. Bu çalışmaların 33’ü kişiler üstünde denemeler yapıyor, 9’u ise test sürecinin son aşamasında.

30 Bin Denek Üzerinde Yürütülen Koronavirüs Aşısı Çalışması

Oxford Üniversitesi ile AstraZeneca’nın beraber geliştirdiği aşı, tesirli olma ihtimali yüksek çalışmalardan biri. Aşının birinci ve ikinci test aşamaları başarıyla tamamlandı. Kısa bir süre evvel üçüncü aşamasına geçildi. Bu çalışmalara, Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Brezilya ve Güney Afrika’da ortalama 30 bin denek katılıyor.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ