Teknoloji Haberleri

Koronavirüs, Erkekleri Neden Daha Çok “Seviyor?” Aşikâr Oldu…

Koronavirüs (Covid-19) kime bulaşacağı hakkında ayrımcılık yapmıyor olabilir. Lakin erkeklerin, özellikle daha yaşlı olan erkeklerin, ciddi …

Koronavirüs, Erkekleri Neden Daha Çok “Seviyor?” Aşikâr Oldu…

Koronavirüs (Covid-19) kime bulaşacağı hakkında ayrımcılık yapmıyor olabilir. Lakin erkeklerin, özellikle daha yaşlı olan erkeklerin, ciddi enfeksiyonlara karşı kadınlara göre daha duyarlı olduklarına yönelik oldukça fazla kanıt bulunuyor. Yeni bir araştırmada Yale Üniversitesi araştırmacıları, bu cinsiyet farkını incelediler ve erkeklerin neden kadınlara göre daha ciddi ve ölümcül Covid-19 vakalarına konu olduğuna yönelik muhtemel bir sebep buldular.

Bu sebep, enfeksiyonun erken dönemlerindeki bağışıklık (immün) tepkisine bağlı gibi gözüküyor. Nature dergisinde bildirilene göre ufak bir araştırmada ekip, Birleşik Devletler’de Yale New Haven Hastanesi’ne yatırılan hafif ve orta dereceli doğrulanmış Covid-19 vakaları olan 98 hastayı (ortalama 61 ve 64 yaşlarında) değerlendirdiler.

Hastalardan ve enfekte olmayan bireylerden alınan burun, tükürük ve kan emsallerini kullanan ekip, vücudun hastalığa karşı nasıl bir bağışıklık tepkisi gösterdiğini inceledi.

Bu araştırmanın sonunda kadın hastaların erkeklere göre “daha sağlam ve sürekli” bir T-hücresi tepkisi ürettiğini buldular. T-hücreleri belirli yabancı parçacıklara saldıran, bağışıklık sisteminin mühim bir beyaz kan hücresi grubu olarak tanımlanabilir. Bu yüzden de daha iyi T-hücresi tepkisi hastalık sonuçlarının daha iyi olmasına faydalı oluyor.

aynı zamanda erkeklerin sitokin adı verilen farklı bir hücre tipini daha fazla ürettikleri bulundu. İltihap bölgelerinde daha fazla bağışıklık hücresi üretilmesini işaret eden bu moleküller, bağışıklık sisteminin mühim bir parçası olsa da ciddi Covid-19 vakalarında “sitokin fırtınası” adı verilen bir olgu sebebiyle yardımcı olmaktan çok zarar verici olabiliyorlar. Bu olgu, bağışıklık sisteminin enfeksiyonu kontrol altında tutma çabasında aşırı tepki vererek çok fazla iltihap destekçisi sitokin oluşturması ve aşırı iltihaplanmaya sebep olması olarak tanımlanabilir. Bu aşırı iltihaplanma da akciğerlerde sıvı toplanmasına, doku zararına, çoklu organ yetmezliğine ve diğer pek çok probleme sebep olabiliyor.

Özet olarak bayanların genel anlamda daha fazla T-hücresi oluşturmaya, erkeklerin de daha fazla sitokin oluşturmaya yatkın oldukları söylenebilir.

Araştırmacılar, bu balakanın doktorlar tarafından ciddi Covid-19 vakalarının nasıl tedavi edileceğinde daha özel yaklaşımlar sergilemeye yardımcı olmak için kullanılabileceğini belirtiyorlar. Misal verilecek olursa erkekler T-hücresi tepkilerini arttıran tedavilerden daha fazla fayda sağlarken, kadınlar erken Tamamen doğal bağışıklık tepkilerini azaltan tedavilerden daha fazla fayda sağlayabilirler.

Başka bir deyişle bu veriler, genel olarak bakıldığında tedavilerin ve aşıların kadınları ve erkekleri aynı verimlilikle etkilediğinden emin olmak için değişik stratejilere ihtiyacımız olduğunu gösteriyor.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ