Teknoloji Haberleri

Koronavirüs, Hint Okyanusu’ndaki İzole Kabileleri de Vurmaya Başladı

Covid-19, Hint Okyanusu’nda yaşayan izole bir kabileye kadar ulaştı. Bir yerli halk hakları grubu olan Survival International, Andaman Adalarında …

Koronavirüs, Hint Okyanusu’ndaki İzole Kabileleri de Vurmaya Başladı

Covid-19, Hint Okyanusu’nda yaşayan izole bir kabileye kadar ulaştı. Bir yerli halk hakları grubu olan Survival International, Andaman Adalarında yaşayan Büyük Andamanlar (Great Andamanese) kabilesinin en az 11 üyesinin Covid-19 için pozitif sonuç verdiğini açıkladı. Survival’ın bir kıdemli araştırmacısı olan Sophie Grig, bir önceki günlerde yaptığı açıklamada “adalardaki kaynaklarımız,  50’den biraz fazla nüfusa sahip olan Büyük Andamanlıların 11’inin Covid-19 için pozitif test verdiğini doğruladı. Şu ana kadar 3’ü iyileşti ve 8’i halen hastanede” dedi ve bunun “yıkıcı bir haber olduğunu” ekledi.

Büyük Andamanlar, Hint Okyanusu’nda Myanmar sahilinin güney batısında yer alan Andaman Adalarında yaşayan bir kabile. Bu bölge, Hindistan ve Myanmar içinde ortalama 600 adayı kapsıyor ve 40’ın üstünde ölüm ile beraber 3.000 doğrulanmış Covid-19 vakası bulunuyor.

Adaların yerel halkı orijinal olarak 10 farklı kabileden biraraya geliyordu Lakin artık toplu bir biçimde Büyük Andamanlar olarak biliniyorlar. 19’uncu yüzyılın ortalarında İngilizlerin adaları işgali ile beraber aralarında kızamık, grip (influenza) ve frenginin de yer aldığı pek çok yeni hastalık adalara ulaştı. 19’uncu yüzyılda bu toplu kabilenin içerisinde 5.000’den çok kişi yer alırken, artık yalnızca 50 kişi kalmış durumda.

Tarihin gösterdiği üzere izole kabileler, endüstrileşmiş topluluklarda yaygın olan hastalıklara karşı hemen hemen hiçbir bağışıklığa sahip olmayabiliyorlar. Her ne kadar Covid-19 yeni bir hastalık olsa da, bu hastalığa karşı da zayıf olabilecekleri kaygısi bulunuyor. bunun yanısıra topluluk içerisinde fazla alkol kullanımı ve tüberküloz da artık oldukça yaygın ve bu da daha da savunmasız olmaları anlamına gelebilir.

Grig’in de belirttiği üzere Büyük Andamanlar’ın 1850’lerde İngiliz kolonistlerle karşılaşmaları, yeni gelen hastalıklar yüzünden oldukça ölümcül oldu ve pek çok kabile gibi onlar da ilk temasın daha sonra yıkıcı kayıplar yaşadılar. 1850’lerde 10 farklı kabilede 5.000 kişilik nüfusa sahip olan halk, bir yüzyıldan biraz daha fazla zaman zarfında çok daha ufak bir sayıya düştü. Bu yüzden de hastalığın kabilenin geri kalanına yayılmasını engellemek büyük bir önem taşıyor.

Bunun yanı sıra virüsün Andaman Adalarında yaşayan ve temas kurulmayan diğer kabilelere yayılması hakkında da büyük bir kaygı bulunuyor. Misal verilecek olursa Sentineli kabilesi 1990’lardan beri Dünya ile temas kurmuyor. Lakin kaçak balık ve ıstakoz avcılarının hastalığı adaya taşıması riski bulunuyor.

Güney Amerika’da da değişik yerel kabileler Covid-19’dan etkilenmiş durumda. Geçtiğimiz Nisan ayında Brezilya’nın yerel Yanomami grubundan 15 yaşında bir çocuk, ilk doğrulanmış Covid-19 ölümü oldu. 

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ