Teknoloji Haberleri

Koronavirüs tedavisi için yeni umut: Radyasyon

Koronavirüs Aralık ayında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkıp, Şubat ayı gibi tüm dünyayı tesiri altına alan son zamanların en büyük salgın …

Koronavirüs Aralık ayında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkıp, Şubat ayı gibi tüm dünyayı tesiri altına alan son zamanların en büyük salgın hastalığı. Evlerimize aylarca kapanmamıza neden olan ve halen nasıl tedavi edileceği olmayan hastalık için bilim kişilerı harıl harıl koronavirüs aşısı geliştirmek için çabalıyor. İsrail bilim kişilerı ise aşı evvelsi hastalığın seyrini değiştirebilecek radyasyon nasıl tedavi edileceği ile karşımıza çıktı.

Radyasyon koronavirüs nasıl tedavi edileceği için umut olabilir mi?

İsrail bilim kişilerı, hastalığın zatürre temelli olmasından hareketle, şuana dek dünya çapında denenen farklı zatürre tedavilerini taramaya başladı. Bu tarama sonrası ise 1905 ile 1945 yılları içinde, hastalığın nasıl tedavi edileceğinde düşük dozda radyasyon kullanıldığını fark ettiler.

Bu tedavinin o zamanda 700 hastada denenmesi ve zatürre hastalarında önemli oranda iyileşme görülmesi üzerine, koronavirüs hastalarında da bu tedavi denenmeye başladı. Bu denemeler sonrası ise 5 kişilik koronavirüs hastası iki grubun birine LDRT yani düşük dozlu radyasyon nasıl tedavi edileceği uygulandı. Diğer grup ise normal ilaç destekli tedavi gördü.

Düşük dozda radyasyon nasıl tedavi edileceği alan grubun, almayanlara göre yüzde 40 daha az solunum desteği ve yoğun bakım ihtiyacı görüldü. Bu aşama sonrası ise tedaviyi uygulayan Sheba Tıp Merkezi doktorları, denek sayısını 30 insana çıkardı. Koronavirüs hastalarına uygulanan bu radyasyon, normal bir kanser hastasına uygulanan radyasyondan 70 ile 100’de biri gibi düşük bir oranda.

Doktorlar bu radyasyon seviyesinin, insan sağlığına toksik bir zarar vermediği görüşünde. Radyasyon nasıl tedavi edileceği alan ve nefes almakta zorlanan koronavirüs hastaları üç ila dört gün içinde yeniden eski sağlığına kavuşup nefes alabilir duruma geliyor. Normal koronavirüs nasıl tedavi edileceği için ise bu süre 12 gün olarak ortaya çıkmakta.

hala deneme aşamasında olsa da, düşük dozlu radyasyon nasıl tedavi edileceğinin, koronavirüs aşısı yer alana kadar daha süratli bir iyileşmenin önünü açabileceği düşünülüyor. Peki sizce bu tedavi koronavirüs nasıl tedavi edileceği için bir umut olabilir mi? Yorumlarınızı bekliyoruz.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ