Teknoloji Haberleri

Koronavirüse Türk şirketinden Yeni Dezenfeksiyon Sistemi

Koronavirüse Türk şirketinden Yeni Dezenfeksiyon Sistemi

Tüm Dünya’yı etkisi altına alan Koronavirüs salgını sebebiyle teknoloji alanında da yepyeni yeniliklere gidiliyor. Bunlardan birisi de insanların giydikleri kıyafetlerde yer alan virüs bulunma korkusu.. Bu korkuyu sonlandıracak buluş Türk şirketinden geldi.

Türk şirket GMG Savunma, koronavirüs salgınından korunmak için özel bir dezenfeksiyon sistemi üreterek kıyafetlerde yer alan virüslerin yok edilmesini olanak sağlıyor. Geliştirilen sistemde, 5 litrelik konsantre dezenfektan ile bin kişinin dezenfekte edilmesi amaçlanıyor.

DEZENFEKTAN YÜZEYDE BİR DAKİKA BOYUNCA KALIYOR
Koronavirüsün Türkiye’de de görülmesi sonrasında vatandaşlar ve işletmeler dezenfektanlara yoğun ilgi göstermeye başladı. GMG Savunma, insan dezenfeksiyon sistemi ile ayarlanabilir nozullar sayesinde püskürtme yaparak yüzeydeki ‘koronavirüs’ bileşenlerini kıran bir cihaz geliştirdi. Ankara merkezli GMG Savunma tarafından geliştirilen cihaz sayesinde doğru uygulanan dezenfeksiyon yöntemiyle dezenfektan yüzeyde 60-75 saniye arası kalabiliyor.

EN AZ ÜRÜNLE TAMAMEN VİRÜSTEN İZOLE EDİYOR

İnsan dezenfeksiyon sistemi, sınırlı hatlara sahip firmalar ve ortamlarda yer alan cihazdan geçen bireylerin üzerindeki kıyafetin tamamen izole etmesini sağlıyor. Konsantre dezenfektanın suya dozajlanması ve nozulların ayarlanmasıyla dezenfektan kullanımı da minimuma iniyor. Nano teknoloji ve titanyum kullanılarak üretilen özel nozullar ile pülverizasyon (sisleme) yöntemiyle uygulanan dezenfektan, cihazın içinden geçen kişinin hacimsel olarak temizlenmesini sağlıyor.

ÜRÜNÜN PATENTİNİ ALDIK
Geliştirdikleri cihaz hakkında bilgiler veren GMG Savunma Yönetim Kurulu Başkanı Metin Sarıkaya, insanların üzerinde virüs gibi sağlığa zararlı bileşenlerin yer aldığını ve bunların insanı hasta ettiğini aktararak, “İnsanlar üzerinde mantar, mikrop, bakteri ve virüs gibi insan sağlığına zararlı olan bileşenler taşımakta. Hastalıkların temizlenmesi için geliştirdiğimiz bir yöntem var. Bu yöntem dünyada eşi benzeri olmayan bir yöntem, patentlerini ve belgelerini almış bulunmaktayız.” ifadelerini kullandı.

5 LİTRELİK DEZENFEKTAN, BİN KİŞİDE KULLANILABİLİYORUDH 200E’nin benzeri ürünlerden iki farklı özelliği bulunduğunu belirten Sarıkaya, en büyük özelliklerinden birisinin 5 litrelik konsantre bir dezenfektanla yaklaşık bin kişinin dezenfekte edilmesi olduğunu aktardı. Normal kullanımda dezenfektanların yüzeyde 10-15 saniye kadar tutunma sağladığını, koronavirüsün yüzeyden temizlenme saniyesinin 40-45 saniye olduğunu aktaran Sarıkaya, geliştirdikleri cihazın püskürtme derecesi ve ulaştığı nokta baz alındığında yüzeyde kalma süresinin 60-75 saniye olduğunu ve koronavirüsü kırdığını vurguladı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ