Teknoloji Haberleri

Koştuk, Tartı Kaldırdık, Uyuduk: İşte Huawei Band 4 Pro İncelemesi

Bir süredir Huawei’nin yeni takipçisi Band 4 Pro’yu kullanıyoruz ve bu incelememizde bu cihazın tüm sahip olduğu detaylarından ve edindiğim …

Koştuk, Tartı Kaldırdık, Uyuduk: İşte Huawei Band 4 Pro İncelemesi

Bir süredir Huawei’nin yeni takipçisi Band 4 Pro‘yu kullanıyoruz ve bu incelememizde bu cihazın tüm sahip olduğu detaylarından ve edindiğim izlenimlerden sizlere söz edeceğiz. Bu cihaz oldukça yeni bir ürün, hala geçtiğimiz ay satışa çıktı ve uygun fiyatıyla da rağbet görüyor. Band 4 Pro, şu an 499 TL fiyatla bulunabiliyor ve sahip olduğu özelliklerle bu kategorinin diğer pek çok modelinden ayrılıyor. Peki, nedir bunlar? Şimdi Huawei’nin yeni akıllı bilekliğine daha yakın zamandan bakalım.

Lakin evvellikle Huawei’nin geçtiğimiz hafta yeni cihazlarını tanıttığını ve bunlar içinde WATCH GT 2 Pro ile WATCH FIT akıllı saatlerinin yer aldığını altını çizelim. Her 2 saat de görünüşüyle güzel dururken, büyük bir olasılıkla yakın zamanda elimize geçerler, biz de kullandıktan sonra yeni saatler hakkında sizlere geniş bir şekilde bilgi verebiliriz.

Huawei Band 4 Pro Akıllı Bileklik Fiyatı Ne Kadar?

Şimdi, elimizdeki cihaz Huawei’nin yeni akıllı bilekliği Band 4 Pro dedik ve bu bilekliğin fiyatının 499 TL olduğunu da belirttik. Daha düşük fiyatlı akıllı bileklikler piyasada tabii ki var, Lakin bu cihazın onlardan birkaç farklı donanımı bulunuyor.

Huawei Band 4 Pro Özellikleri Neler?

Bunlardan ilki, bu akıllı bileklikte GPS desteği var. Dahili GPS aracılığıyla siz nereye giderseniz gidin takip ediyor ve bunu harita üstünde işaretliyor. Bunun yanı sıra kullandığımız süre süresince gerçekten doğru bir rota takibi yaptığını gördük. Bu donanımı, dışarıda yapacağınız koşularda, yürüyüşlerde ve bisiklete bindiğinizde kullanabileceğiniz gibi, yüzerken de kullanabiliyorsunuz. Zira Band 4 Pro’da 50 metreye kadar suya dayanıklılık mevcut durumda. bununla beraber su sporları için de uygun oluyor bu akıllı bileklik. 

Huawei Band 4 Pro Akıllı Bileklik Oksijen Sayımı

Band 4 Pro’nun mühim bir diğer donanımı de oksijen sayımı yapabilmesi. Bir süre evvel Huawei akıllı saat ve bilekliklerinde kullanılmaya başlanan bu özellik aracılığıyla, kan oksijen doygunluğunu ölçümleyebiliyorsunuz. SpO2 ölçümü aracılığıyla de genel sağlık durumunuz hakkında fikir sahibi olabiliyorsunuz.

Fitness’dan Fazlası, Yaşam Koçu Özellikleri

Zaten fitness cihazlarının ana işlevi adım saymak, egzersiz yaparken kalp ritmini tutmak, yaktığınız kaloriyi hesaplamak şeklinde özetlense de, Aslını söylemek gerekirse artık bu cihazlar bundan çok daha büyüksını yapıyor. Az evvel bahsettiğimiz oksijen seviyesi de bunlara bir örnek. Lakin Band 4 Pro, bunların yanında bir hayat asistanı gibi de davranarak, akıllı saatlerden pek çok donanımı bileklik formunda bizlere sunuyor.

Bu cihaz ile Bluetooth üstünden müzik çalabiliyorsunuz, sosyal paylaşım sitesi uygulamalarınızdan gelen bildirimleri anında görebiliyorsunuz ve daha pek çok işleve sahipsiniz. Tüm bunları kontrol etmek için mobil cihazınuza Huawei Health uygulamasını indirmeniz gerekiyor. Böylece burada pek çok ayarı yapabiliyor, mobil cihazınuza hangi platformdan gelen bildirimlerin bileklikle size ulaşması gerektiğini seçebiliyorsunuz.

Aslını söylemek gerekirse saatle ilgili hemen her şeyin bu uygulama üstünden kontrol edilebildiğini söylemek daha doğru olacak. Çünkü saat tasarım şeklini de buradan ayarlıyorsunuz, kalp ritminizin düşük yahut yüksek olduğunda bilekliğin sizi uyarmasını da. bazı zaman egzersizler için kalp ritminizin nasıl ölçülmesi gerektiğini de ayarlamanız mümkün.

Ayrıntılı Analiz Raporları Yapabiliyor

Daha evvel de bahsetmiştik; kalp ritmi ölçülürken farklı hesaplama metodları kullanılıyor. Bunlardan biri Maksimum Kalp Atış Hızı Yüzdesi olurken, diğeri ise HRR Yüzdesi olarak karşımıza çıkıyor. Maksimum Kalp Atış Hızı Yüzdesi, maksimum kalp atış hızınız ve yaşınız temel alınarak belirleniyor. HRR Yüzdesi ise Maksimum Kalp Atış Hızı Yüzdesi ile Dinlenme Kalp Atış Hızı üstünden temel alınıyor. En kaliteli antrenman sonucunu almanız için bu ayrımı iyi yapmanız lüzumlu.

Huawei Band 4 Pro Akıllı Bileklik Antrenman Analizleri

Antrenman yaparken ise pek tabii uygulamaya gereksiniminiz yok. Uygulamayı daha çok Daha sonra analiz raporu için kullanıyorsunuz. Kaldı ki, bu analizin de oldukça geniş bir şekilde olduğunu söylemek lazım.

Egzersize başlarken tek gereksiniminiz olan yalnızca bileklik. Arayüzden yapacağınız egzersizi seçiyorsunuz ve Daha sonra da çalışmaya başlıyorsunuz. Antrenman zamanınce belirli zamanlarda size ikazlarda bulunuyor ve antrenman Daha sonra da minik bir bildirim ekranı ile egzersiz raporunuzu size iletiyor. daha kapsamlı bir şekilde analiz için de, belirttiğimiz gibi telefondaki Huawei Health uygulamasını kullanıyorsunuz.

Huawei Band 4 Pro Akıllı Bileklik Uyku Takibi

Bunun yanı sıra geniş bir şekilde analiz demişken, Huawei’nin daha evvelki saatlerinde de gördüğümüz TruSleep 2.0 donanımınin bu bileklikte de yer aldığını altını çizelim. Bu özellik gerçekten de başarılı ve özellikle gece iyi bir uyku takibi analizinde bulunmak talep edenleri tatmin edecek türden.

Huawei Health Uygulaması

Huawei Health uygulaması ile ilgili de bir parantez açmak gerekiyor. Daha önceleri Huawei Health uygulamasını Android işletim sistemli cihazlarda Google Play üstünden çok rahat biçimde indirip kullanabiliyordunuz. Lakin Daha sonra Huawei ile Google içinde olan sürtüşme sebebiyle bilindiği gibi ipler koptu ve bundan bu uygulama da etkilendi.

Huawei Health uygulaması hala Google Play Store‘da bulunuyor ve başka bir Android telefona da kolaylıkla indirebiliyorsunuz. Lakin bu uygulamayı kullanabilmeniz için mobil cihazınuza Huawei Mobil Servislerini indirmeniz gerekiyor, bu da açıkçası uygulamaya erişmeyi zorlaştırıyor. Herhalde doğrudan bileklikle ilgili olmasa da, uygulama bu cihazın mühim bir parçası olduğu için en mühim eksiği de bu noktası oluyor.

Huawei Band 4 Pro Pil Ömrü

Evet, saat ile ilgili pek çok özellikten bahsettik. Peki, bu cihazın pili ne kadar süre gidiyor?

Huawei Band 4 Pro’da 100 mAh kapasitesinde minik bir batarya bulunuyor. Batarya minik olsa da, saat ve üstündeki ekran da ufak olduğu için bu pil ona tam 12 gün süresince yetiyor. Bunun yanı sıra ekranı pek gözalıcı bulmayanlar olmuş, Lakin oldukça yeterli gözalıcılıkta olduğunu aktarabiliriz. Dış kullanmayı tercih edenlerde da ekranı göremediğimiz gibi bir durum pek olmadı. bunun yanısıra saat üstünden ekran gözalıcılığını gece moduna alabildiğinizi de altını çizelim. Böylece otomatik olarak gözalıcılık optimize oluyor.

Evet, 12 güne kadar pil ömrü diyorduk. Tabiki bu süre farklı kullanım senaryolarında değişiyor. 12 günlük senaryoda ise TruSleep’i, sürekli kalp atış hızını, bilek hareketi ile ekranı uyandırmayı  devre dışı bırakmanız gerekirken, ekranı günde 30 kez kısaca kontrol ederek saatin geri kalan tüm fonksiyonlarını kullanabiliyorsunuz. Bu senaryoda 12 güne kadar performans almanız mümkün ki bu oldukça etkileyici bir süre oluyor.

Bu iptal ettiğimiz sahip olduğu özellikleri açtığımızda ise pil ömrü 5 güne iniyor Lakin bu senaryoda saati etkin biçimde kullanıyorsunuz. Bunun yanı sıra bilekliğin, GPS etkinken 7 saatlik egzersiz zamanı sunduğunu da altını çizelim.

Bilekliğin pili tükendiğinde ise, şarj etmesi oldukça pratik. Kutusundan çıkan klipsli şarj cihazı ile USB yoluyla şarj edebiliyorsunuz. Lakin bilekliği bu klipsli yuvaya oturtmak için her defasında birkaç deneme yapmanız gerekebiliyor. Bağladıktan sonra ise ortalama 1.5 saat süre içinde de tam kapasite şarj olabiliyor.

Sonuç

Sonuç olarak değerlendirirsek, Huawei’nin bu yeni akıllı saati olan Band 4 Pro, bu kategori için güzel ve yerinde bir alternatif olmuş. Dahili GPS desteği bulundurması ile rakiplerinden ayrılan ve düşük fiyatlı bir model olan Band 4 Pro; uzun pil ömrü, egzersiz seçenekleri, suya dayanıklı yapısı, iyi gece takibi yapabilmesi ve diğer bahsettiğimiz donanımlarıyla iyi bir alternatif. Fiyatı, belirttiğimiz gibi 499 TL. Elimizde Grafit siyahı ile olsa da bunun yanısıra Zencefil Kırmızısı ve Pembe Altın renkleriyle de bulabiliyorsunuz.

CHIP Online Notu: %88

+ AMOLED ekran
+ Dahili GPS
+ Başarılı uyku takibi, stres ölçümü ve kalp ritmi
+ Egzersiz takibi
+ Uzun pil ömrü
+ SpO2 takibi
+ 50 metreye kadar suya dayanıklı
– Huawei Health erişimi

Huawei Band 4 Pro Alternatifleri Neler?

Huawei Band 4 Pro’ya  düşük fiyatlı bir alternatif olarak Xiaomi Mi Band 5’i de değerlendirebilirsiniz.

Kimler Huawei Band 4 Pro Satın Almalı?

Özellikle sportif kabiliyetleri için iyi bir akıllı bileklik arayan, uyku, kalp ve egzersiz gibi donanımlara önem veren kullanıcılar Huawei Band 4 Pro’dan tatmin kalacaklardır.

Huawei Band 4 Pro Teknik Özellikleri

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ