Teknoloji Haberleri

Mars’a Gidebilmek Artık Daha Kolay

Mars’a Gidebilmek Artık Daha Kolay

Çin geçtiğimiz günlerde Chang’e 4 ismini taşıyan uzay aracını Ay’ın görünmeyen yüzüne indirmeyi başarmıştı. Bu sene içinde Chang’e 5 isimli uzay aracını göndererek Ay’ın bilinmeyen yüzünüde bizler için araştırmaya çalışan Çin’in Sadece bununla da yetinmeyip daha da büyük bir adım atarak. Çin Mars yolculuğu için de bir uzay aracı hazırlığına başladı. Bu aracın da 2020’de fırlatıcağı tahmin ediliyor.

Çin bir yandan Mars’a yolculuk için hazırlıklarına başlamışken bir diğer yandan Dünya’nın Mars deneyimi yaşanabilmesi için Çingay eyaletindeki bulunan bir çöle Mars simülasyonu kampı kurdu. Bu kamp araştırmacıların yanı sıra turistlere ve medyaya da açık olacak. Kamp, resmi bir eğitim tesisi olarak geçmeyecek ve ziyarete açık olacak.

80 dönümlük bir araziye kurulan Mars kampı, Çingay-Tibet platosundaki Lenghu şehri ile arasında 60 kilometre mesafe bulunmaktadır. Kampın müdürü Gao Junling, bu çöl bölgesinin Dünya üzerinde Dünya’ya en az benzeyen yer olduğunu belirtti. Çin Uzay Bilimi ve Teknolojisi Kurumu’nun (CASTC) kültürel ve kreatif biriminin başında bulunan Pan Guohui ise Gao Junling’in teorisini desteklemek için kampın inşa edildiği bölgenin Çin sınırları içinde Mars’a en çok benzeyen bölge olduğunu dile getirdi.
Çöle kurulan bu kampta aynı anda 160 kişi Mars heyecanı yaşayabiliyor. Kamp, gelecekte Mars’a kurulacak koloniye 1e1 benzer şekilde kuruldu. Geçen yılın sonlarında kurulmaya başlayan kamp için 22.36 milyon dolar harcandı. Çinli yetkililer, kampın gerçek astronotların eğitiminde kullanılmayacağının özellikle belirtti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ