Teknoloji Haberleri

MediaTek’ten Apple’a rakip ARM işlemci!

MediaTek tarafından üretileceği söylenen 6 nm ARM işlemci için ilk haber geldi. Bu yıl kendisini hem mobil cihaz satışlarında hem de akıllı …

MediaTek’ten Apple’a rakip ARM işlemci!

MediaTek tarafından üretileceği söylenen 6 nm ARM işlemci için ilk haber geldi. Bu yıl kendisini hem mobil cihaz satışlarında hem de akıllı televizyon piyasasında gösteren Tayvanlı firmasın Acer, Google ve Quanta ile bir araya geldiği bildirildi.

6 gün evvel Dimensity 1000C 5G işlemcisi ile gündeme gelen MediaTek’in bu işlemcisi 7 nm fabrikasyon eşliğinde üretildi. Bazı kullanıcılara göre 8 adet çekirdeğe sahip olan Dimensity 1000C hem fotoğraf hem de video hakkında tatmin edici donanımlara sahip.

MediaTek 6 nm ARM işlemci ile sahada: Google Chromebook 

Önümüzdeki yıl piyasaya sürüleceği duyurulan 6 nm ARM işlemcinin adı belirlendi. Performans odaklı bir donanım olacağı söylenen bu işlemcinin adı MT8195 olarak açıklandı.

COVID-19 nedeni ile Chromebook satışlarının yükselmesi hem Google’ın hem de MediaTek’in yüzünü güldürdü. düşük fiyatlı Google Chromebook modelleri ile çalışmayı isteyen MediaTek, Chromebook’un teknolojik yetkinliğine güveniyor.

Yapay zekâ hakkında oldukça tesirli olacağı söylenen bu işlemcide Wi-Fi ve 5G bağlantısı bulunacak. Bu işlemcinin TSMC tarafından üretileceği ve Apple’ın MacBook modellerinde kullandığı ARM mimarili işlemcilere benzeyeceği açıklandı.

Chromebook modellerinin fiyatı MT8195 aracılığıyla düşebilir. Zira Google ve MediaTek ikilisi Chromebook imzalı taşınabilir bilgisayarların üretim maliyetini düşürmeye çalışıyor. MediaTek’in fiyat hakkında herhangi bir bilgi vermediği bilgisine ulaşıldı. Bu işlemciyi önümüzdeki yıl Chromebook modellerinde kullanılırken göreceğiz.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ