Teknoloji Haberleri

Microsoft, Defender Hakkında Ortaya Atılan Şok Argümana Yanıt Verdi

Windows 10 içerisinde kurulu olan antivirüsü Defender’ın, kullanıcıları online saldırılara karşı riske attığına yönelik suçlamalar son zamanlarda …

Microsoft, Defender Hakkında Ortaya Atılan Şok Argümana Yanıt Verdi

Windows 10 içerisinde kurulu olan antivirüsü Defender’ın, kullanıcıları online saldırılara karşı riske attığına yönelik suçlamalar son zamanlarda artmış durumda. Buradaki haberimizde de belirttiğimiz gibi, Microsoft Defender’ın komut satırı aracı, yeni bir “-DownloadFile” işleviyle geliyor.

Dosya indirmeye yarayan bu komut satırı seçeneği, yerel ağdaki bir saldırganın, Microsoft Antimalware Hizmeti Komut Satırı Yardımcı Programı’nı kullanarak internet üstünden dosya indirebilmesini sağlıyor. Windows Defender’ın güvenliği hakkında şüphelerin artmasına sebep olan bu durum karşında, Microsoft iddiayı kesinlikle reddediyor. Bir Microsoft sözcüsünün Forbes’a yaptığı açıklamada, firmasın Defender’a duyduğu güven net bir biçimde anlaşılabiliyor.

Microsoft sözcüsü, açıklamada Defender’ın bahsi geçen metodu kullanarak indirilen kötü amaçlı dosyaları kolaylıkla belirleyeceğinin ve bu dosyaları engelleyebileceğinin önemini vurguluyor. Böylece, sisteme herhangi bir zararlının girmesinin mümkün olamayacağı belirtiliyor. bunun yanısıra güvenlik riski oluşturduğu söylenen yeni donanımın, söylendiği gibi Windows izinlerini aşmasının da söz konusu olmadığına vurgu yapılıyor.

Kısacası Microsoft, ortaya atılan iddiaların pratikte geçerlilik kazanamayacağının önemini vurguluyor.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ