Teknoloji Haberleri

Microsoft, Windows’ta Defender’ı Kapatmaya Neden Müsaade Vermediğini Açıkladı

Microsoft Defender’ı kolayca kapatmanın artık mümkün olmayacağı bir önceki günlerde ortaya çıkmıştı. Windows 10 Ağustos 2020 güncellemesi, kayıt …

Microsoft, Windows’ta Defender’ı Kapatmaya Neden Müsaade Vermediğini Açıkladı

Microsoft Defender‘ı kolayca kapatmanın artık mümkün olmayacağı bir önceki günlerde ortaya çıkmıştı. Windows 10 Ağustos 2020 güncellemesi, kayıt defterinden yapılan bir değişiklikle Microsoft Defender’ı devre dışı bırakma olanağını kapatmıştı.

Microsoft, ilk başta ayarın kaldırılmasının sebebinin ayarın tüketici cihazlarına yönelik olmaması olduğunu söylemiş ve Defender’ın farklı bir antivirüs yüklendiğinde kendisini zaten kapattığını belirtmişti. Şimdi ise firma, bu kararında güvenlik kaygılerinin de yerinin olduğunu sözlerine ekledi Windows 10 1903 ile beraber gelen “Kurcalamaya Karşı Koruma” (orijinal ismiyle Tamper Protection) işlevi, Microsoft Defender’a Windows arayüzü haricinden müdahale edilmesini engelliyor. Lakin bazı zararlılar, kayıt defterindeki DisableAntiSpyware kıymetini değiştirerek bu filtreyi kapatabiliyorlar. Bu durumda sistemi baştan başlattığınızda antivirüs, bir oturum için devre dışı kalıyor Lakin bu, saldırganların sistemi ele geçirmesi için zaman tanıyor.

Microsoft, Kurcalamaya Karşı Koruma işlevinin sıkı bir güvenlik sunabilmesi için DisableAntiSpyware ayarını devre dışı bıraktığını söylüyor. Bu değişiklikle beraber zararlılara sunulan Kurcalamaya Karşı Koruma’yı kolayca aşma olanağı ortadan kalkıyor.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ