Teknoloji Haberleri

Microsoft’dan Windows 7 İçin Hackerlara Açılan Kapı

Microsoft’dan Windows 7 İçin Hackerlara Açılan Kapı

Microsoft, müşterilerine, genişletilmiş destek için çeşitli seçeneklerle kullanımı kolaylaştırmaya çalışırken, Windows 7 işletim sisteminden bir üst seviye işletim sistemine geçmeye çağırıyor.Microsoft Ocak 2020’den itibaren geçerli olan rutin düzeltmeler ve güvenlik yamaları sağlanmaya son verecek.

Windows Server 2008 için düzenli desteğin de o zaman bitmesi planlanıyor.

Windows 7 Sisteminin Sonu: Hacker’lar için açık yol haline gelecek Windows 7 kurumsal müşterileri, İşletim Sistemi’ndeki ele geçen veya bildirilen güvenlik açıkları için güvenlik düzeltmeleri almak üzere Genişletilmiş Güvenlik Güncelleştirmeleri’ne (ESU) abone olabilir. Ancak, yamalar yalnızca Microsoft tarafından “Kritik” veya “Önemli” olarak değerlendirilen tehditlerde verilecektir. Bunlar, Microsoft’un dört aşamalı puanlama sistemindeki en üst sıralarda yer alıyor; bu, performans sorunlarının ele alınmayabileceği anlamına geliyor.

Ayrıca, ESU sadece bir yıllık artışlarla ve sadece üç yıl boyunca mevcut olacak. Microsoft’un Windows 10 için sunduğu kullanıcı başına değil, cihaz başına satılacaktır. ESU, cihaz başına yıllık 25 ila 50 ABD Doları karşılığında kullanılabilir, ancak 2022’de yaşlanan Windows 7 işletim sistemi desteğinin aygıt başına 100 veya 200 ABD Doları tutarında olması gerekir.

Microsoft 365 Enterprise’a abone olan müşterilere daha düşük seviyeli fiyatlandırma sunulacak. Netmaketshare verilerine göre, Windows 7 çalıştıran bilgisayarlar bugün 37,9 PC, Windows 10 ise 40,9 pazar payına sahip. Pazarın ticaret tarafında, Windows 10 pazarın yüzde 50’sinden fazlasını oluşturuyor. Windows 7, 2009’da popüler olmayan Windows Vista’nın ve 2001’in Windows XP’sinin yerini almıştı.

Windows 7, altında yatan Windows Vista’nın bir takibi olarak piyasaya sürüldü. Yaygın bir şekilde Windows XP ve Vista’nın en iyi özelliklerini ve işlevselliğini sunan olarak görüldü ve sıcak bir yer edindi.

Bununla birlikte, 2012’de – Windows 7’nin piyasaya sürülmesinden sadece üç yıl sonra – Microsoft, işletim sistemini dokunmatik ekran seçenekleriyle “Modern Kullanıcı Arabirimi” olarak nitelendiren önerisini Windows 8 ile tamamen yeni bir yöne götürdü. Aynı zamanda, tabletleri ve PC’leri de köprülemek için tasarlanan yeni arayüz pek tutulmadı. Microsoft daha sonra 2015 yılında Windows 10’u piyasaya sürdü. Windows 7, XP ve Vista’nın en iyi yönlerini birleştirirken, Windows 10, Windows 7 ve 8 / 8.1’in en iyisini sundu.

Yine de, belki de Windows 10, Windows 7’ye çok benzemesi nedeniyle, kullanıcılar bunu benimsemekte yavaş kaldılar. Neredeyse dört yıl sonra 10 kişiden toplam 7 si windows 10’a geçti. Microsoft üç işletim sistemini desteklemek zorunda kaldı, bu yüzden şirketin en eski fişi çekmeye karar vermesi şaşırtıcı değil.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ