Teknoloji Haberleri

Microsoft’un su altı deneyi muvaffakiyete ulaştı

2018 senesinde başlattığı deneyle tüm veri merkezini denizin dibine batıran Microsoft, bu su altı deneyinin başarılı olduğunu açıkladı. İskoçya …

Microsoft’un su altı deneyi muvaffakiyete ulaştı

2018 senesinde başlattığı deneyle tüm veri merkezini denizin dibine batıran Microsoft, bu su altı deneyinin başarılı olduğunu açıkladı. İskoçya’da yapılan ve Project Natick adı verilen deneyde 864 sunucu ve 27,4 petabyte boyutunda veri 117 fit derinliğe daldırıldı. Deney su altında depolama yapmanın ne kadar doğru bir karar olacağını ortaya koydu.

Project Natick deneyi veri merkezlerini denizin altına taşıyacak

Yüzeydeki veri merkezlerini denizin dibinde depolamanın daha güvenilir olacağı ve enerji tasarrufuna yol açacağı iddiasıyla 2018 senesinde başlatılan Natick projesinde olumlu yanıtlar alındı. Karadaki veri merkezlerinin oksijen ve nem kaynaklı korozyon ve sıcaklık değişimlerine maruz kalmasının önüne geçmenin hedeflendiği projede sıcaklıktan uzak ve su geçirmez bir tankın içinde olan veri merkezinin daha az sorun çıkardığı tespit edildi. bununla beraber sunucuların ihtiyaç duyulan alanların kıyılarına ufak oranda dağıtılabilmesi ve daha fazla noktada bulut tabanlı kaynaklara erişimin sağlanması hedefleniyor.

Bunun yanı sıra Microsoft, projeyle ilgili beklentilerini büyük tutuyor. Firma, su altındaki merkezinin karadakine kıyasla 8 kat daha az arıza yapma olasılığına sahip olacağını ifade etti. bunun yanısıra okyanusun dibinde bir tankın içinde olduğundan dolayı bu veri merkezlerine erişimin oldukça zor olduğu da göze alındığında, bu başarısızlık oranı önem arz ediyor.

Bunun yanı sıra Natick proje ekibi, sunucuların kullanım zamanı sonlandığınde kolayca çıkartılıp geri dönüştürüleceğinin de altını çizdi. Microsoft’un projesiyle ilgili tüm bilgilere ise bu bağlantı aracılığıyla varabilirsiniz.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ