Teknoloji Haberleri

Microsoft’un Yeni Patenti, Bilgisayarlarla Konuşmayı Olağanlaştıracak

Birleşik Devletler Patent Ofisi tarafından Microsoft’a yeni verilen bir patent, şirketin kullanıcıların konuşma tarzı ve/yahut yüz ifadelerini …

Microsoft’un Yeni Patenti, Bilgisayarlarla Konuşmayı Olağanlaştıracak

Birleşik Devletler Patent Ofisi tarafından Microsoft’a yeni verilen bir patent, şirketin kullanıcıların konuşma tarzı ve/yahut yüz ifadelerini öğrenen ve buna göre hareket eden sanal konuşma birimleri üzerine uğraştığını gösteriyor. Dilsel Tarz Eşleşme Birimi adı verilen patent, 3 Eylül 2020 tarihinde Microsoft’a verildi ve geliştiricileri olarak Daniel J McDuff, Kael R. Rowan, Mary P Czerwinski, Deepali Aneja ve Rens Hoegen‘i sayıyor.

Konuşma tanıma ve diyalog oluşturma modellerindeki gelişmeler, chatbot’lar ve sanal asistanlar benzeri konuşma arayüzlerini daha popüler hale getiriyor. Her ne kadar bu Tamamen doğal dil etkileşimleri insan-bilgisayar etkileşiminde yeni bir çağ başlatmış olsa da, iletişim genellikle monoton ve sınırlı oluyor. Bu yüzden de bu iletişimler yalnızca belirli işlemleri gerçekleştirmeye yönelik oluyor ve Tamamen doğal olmuyor.

Yeni teknoloji ise, aktif üyenin konuşma tarzı ve yüz ifadeleri ile uyumlu olan, daha Tamamen doğal, çok dönüşlü diyalog kurabilen uçtan uca ses tabanlı bir iletişim birimini sunmayı planlıyor.

Bu birim yalnızca sesli olabilir yahut konuşmak için gözüken bir “yüz”e sahip olabilir gibi gözüküyor. Lakin bu iki uygulamada da makine öğrenimi teknikleri kullanılarak kullanıcılara Tamamen doğal ve anlaşılır bir biçimde cevap verilmesi ve bununla beraber de genel olarak insan-makine etkileşimlerinin geliştirilmesi hedefleniyor.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ